Strona Główna
 
język filmowy warsztaty plastyczne pomysł i forma scenorys
prosta animacja animacja przedmiotów animacja typu Flash fotografia w animacji
montaż video udźwiękowienie internet strona internetowa

Fotografia w animacji - warsztat fotograficzny oraz wprowadzenie do cyfrowej obróbki obrazu

Wprowadzając dzieci i młodzież w świat nowoczesnych technologii według realizatorów projektu Animowana Debata najodpowiedniejszym było porównanie komputera z narzędziami, których używamy powszechnie.
Znalazło się tu miejsca dla komputera jako narzędzia służącego cyfrowej obróbce zdjęć.
Jednym z zadań projektu Animowana Debata było zapoznanie uczestników warsztatów ze sztuką fotografii i filmu. Narodziny i rozwój fotografii cyfrowej są bowiem jednym z najważniejszych i najbardziej spektakularnych przejawów wpływu ICT na sztukę. Komputery i specjalistyczne oprogramowanie zrewolucjonizowały fotografię. W momencie, gdy do dyspozycji fotografów stanęły skanery oraz oprogramowanie o nieograniczonych możliwościach, obróbka każdego zdjęcia zyskała kolejny etap. Naturalną koleją rzeczy pojawiły się również cyfrowe aparaty fotograficzne, które przyspieszają proces tworzenia nowoczesnej fotografii.
Z drugiej strony wprowadzenie do programu warsztatów elementów fotografii tradycyjnej i cyfrowej wydaje się tak samo oczywiste jak związek fotografii z filmem. To połączenie opiera się z jednej strony na historii, z drugiej na praktyce i podobieństwie używanych narzędzi. Sto lat temu pierwszy film powstał w warsztacie fotograficznym, jego autor połączył i zsynchronizował działanie kilkunastu aparatów fotograficznych. W filmie i w fotografii stosuje się ten sam nośnik obrazu - w tradycyjnej technice jest nim błona światłoczuła, w technice cyfrowej przetwornik elektroniczny. Podobne bądź identyczne są przyrządy i pomoce służące fotografii i filmowi.
Fotografia cyfrowa daje możliwość natychmiastowego obejrzenia gotowego zdjęcia i równie szybkiego przesłania go do pamięci komputera. Teraz można je poddać cyfrowej obróbce, która dzięki dostępnym programom daje nieograniczone możliwości kreacji. Nota bene odbitki fotograficzne wykonane tradycyjną techniką również bardzo łatwo można zamienić na postać cyfrową za pomocą skanera; skaner nie zagwarantuje jednak tak wysokiej jakości i czystości obrazu jak dobry aparat cyfrowy.
Poddane obróbce gotowe zdjęcia można przesłać pocztą elektroniczną, wprowadzać na stronę internetową lub wykorzystać w animacji.
Fotografię i film, również animowany łączy także sztuka komponowania obrazu i kadru. Ćwiczenie sztuki poprawnej kompozycji było ważnym elementem procesu warsztatowego. Każda z powstałych animacji, szczególnie te, w których animowane były przestrzenne obiekty i postacie opierała się na przemyślanej kompozycji obrazu.


W tym miejscu prezentujemy jeden z pierwszych warsztatów projektu, który przeprowadzono w grupie WAC w Londynie - "London through the Eye"

Główne założenia
Wykonanie zdjęć na London Eye oraz wybranie spośród nich tych, które zostaną poddane cyfrowej obróbce. Uczestnicy warsztatu mieli nauczyć się korzystania ze skanera oraz wybranych narzędzi programu Photoshop. Ich zadaniem było zaplanowanie kompozycji, zawartości, koloru podczas wykonywania zdjęć a następnie wizualizacja możliwości cyfrowej obróbki.
Podczas wykonywania zdjęć (techniką tradycyjną, nie cyfrową) uczestnicy mogli wykonać tylko 12 ujęć.

Cele
- Wykonanie ograniczonej ilości zdjęć na London Eye o charakterze widokówek
- Wykonanie zdjęć o przemyślanej kompozycji,
- Skanowanie, zapisywanie oraz import zdjęć do programu Photoshop
- Obróbka cyfrowa zdjęć z użyciem warstw. Modyfikacja warstw, wybór narzędzi i korekcji barw.

Zastosowane urządzenia, oprogramowanie
Komputery typu Mac, standardowe oprogramowanie Photoshop, Fireworks, Flash.
Użyto jednorazowych aparatów fotograficznych, w każdym znajdował się film z dwunastoma klatkami

Przebieg warsztatu
Warsztat rozpisano na pięć spotkań po cztery godziny, podczas których uczestnicy mieli poznać niezbędne narzędzia programu Adobe Photoshop - skaning, filtry, korekcja barw, modyfikacja warstw.

Spotkanie pierwsze i drugie
Podczas pierwszych dwóch spotkań poruszono następujące zagadnienia:
- Środowisko programu Photoshop.
- Możliwości programu (przykłady obróbki zdjęć i innych zastosowań)
- Zastosowanie składników programu Photoshop: Web Design, Graphics, Art and Photographic.
- Różnica pomiędzy obrazem na monitorze a obrazem wydrukowanym.
- Pobieranie i zapisywanie cyfrowych obrazów, otwieranie za pomocą właściwego programu,
- Wyszukiwanie pomocnych obrazów w Internecie,

Odbyła się również odprawa przed wycieczką poświęcona spodziewanym efektom.
Omówiono przykłady pocztówek, przedyskutowano cel i kompozycję przykładowych pocztówek.

Trzecie spotkanie
Wycieczka do London Eye. Przypomnienie celów warsztatu. Wykonanie zdjęć ze szczególną uwagą zwróconą na ujęcia wykonane ze środka koła (kabin), oraz pamiętając o tym, że zdjęcia mają mieć charakter pocztówek.
Skanowanie, zapisywanie oraz przetwarzanie na pliki programu Photoshop. Wybór najlepszych zdjęć. Praca nad końcową prezentacją z próbami i eksperymentami.
Pokaz technik.
Efektywne używanie warstw oraz łączonych opcji.
Narzędzie tekstowe programu.


Oczekiwane rezultaty
Spodziewane rezultaty były przede wszystkim oparte na budowaniu umiejętności korzystania z programu Photoshop oraz rozwijaniu indywidualnego stylu.

Uwagi
Uczestnicy warsztatu chętnie wykonywali zdjęcia a pomysł warsztatu zainspirował ich. Pracowali w sposób zdyscyplinowany oczekując niecierpliwie na końcowy efekt, który dał im wiele radości. Młodzież chętnie dyskutowała na temat kompozycji poszczególnych zdjęć.
Zadaniem warsztatu było wykreowanie przy pomocy narzędzi programu Photoshop takiej kompozycji, która powstałaby z potrzeby i jednocześnie umiejętności uczestników.
Uczestnicy warsztatu nauczyli się również spojrzenia na zdjęcie jako zbiór linii i tekstur, które można poddawać obróbce.
Ponieważ wszyscy uczestnicy po raz pierwszy korzystali z programu Photoshop, kiedy zaprezentowano jakiekolwiek narzędzie wszyscy zaczynali używać tylko tego jednego sposobu modyfikacji zdjęcia. Bardzo ważne było takie prezentowanie możliwości programu, by nie przytłoczyć nimi uczestników warsztatu.


Słownik fotografii cyfrowej wg. http://www.hp.com.pl

top >>>
 
rysunki filmy i animacje zdjęcia
o projekcie idea przewodnika autorzy
www.teatrgrodzki.pl - Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "Teatr Grodzki" Bielsko-Biała - napisz do nas>>>