Strona Główna
 
język filmowy warsztaty plastyczne pomysł i forma scenorys
prosta animacja animacja przedmiotów animacja typu Flash fotografia w animacji
montaż video udźwiękowienie internet strona internetowa

Animacja typu Flash

Uwaga! Jeśli nie możesz przeglądać animacji flash pobierz najnowszą wersję flash player
Nie udostępniamy bezpośrednio programu do pobrania. Zgodnie z warunkami firmy Macromedia instalacja lub pobranie pliku może następować wyłącznie poprzez podstronę www.macromedia.com/go/getflashplayer lub www.macromedia.com Przed instalacją należy zaakceptować znajdujące się tam warunki licencji.Instalacja w przeglądarkach Internet Explorer następuje online a w przypadku Netscape, Opera i zgodnych należy pobrać plik instalacyjny i uruchomić go na swoim komputerze.

Najlepszą drogą do przekazania umiejętności twórczego wykorzystania komputera jest jego praktyczne zastosowanie - praca nad konkretnym projektem twórczym. W przypadku kilku grup uczestniczących w projekcie była to praca nad animacją typu Flash. Zadanie o tyle trudne, że uczestnikami warsztatów były również dzieci po raz pierwszy pracujące przy komputerze, a Flash, choć nie jest aplikacją szczególnie trudną, to jednak jest to program, który powstał z myślą o profesjonalistach i wykorzystanie go w pełni bez pewnego "obycia" komputerowego jest niemożliwe.
Powstająca animacja miała zilustrować przysłowie "Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie">>> , oraz opowieść z mitologii mit o Persefonie>>>
W drugim roku powstawała animacja inspirowana opowiadaniem Shel'a Silverstaina "Drzewo, które umiało dawać">>> , i dramatem Szekspira "Romeo i Julia">>>

Technologia Flash powstała w połowie lat dziewięćdziesiątych. Od tamtej pory program Macromedia Flash rozwinął się, dając bardzo duże możliwości grafikom i projektantom w projektowaniu m.in. interaktywnych animacji. Animacja interaktywna to taka, w której "zaprogramowano" odpowiednią reakcję na określone polecenie czy zachowanie użytkownika, np. kolory zmieniające się płynnie po najechaniu na obiekt kursorem myszki.
Choć jest to program drogi, staje się coraz bardziej popularny nie tylko wśród profesjonalistów.
Technologia Flash jest popularnie wykorzystywana do tworzenia stron www, gier komputerowych, filmów animowanych, klipów filmowych, animowanych logo. Zaletą tej techniki jest fakt, że gotowe pliki są niewielkie a dodatkowe możliwości, np. strumieniowego przesyłania danych (gdy część obrazu jest już wyświetlana, pozostała jest dopiero przesyłana do komputera) bez względu na przepustowość łączy stanowią o atrakcyjności szczególnie przy tworzeniu stron www.
Flash pozwala również na wykorzystanie grafik wektorowych wykonanych w innych programach, zeskanowanych obrazów czy odręcznych rysunków, pozwala również na wstawienie tekstu i muzyki do gotowych animacji.

Dla osób, które chcą pracować w programie Flash konieczne jest jednak pewne przygotowanie - w grupie rumuńskiej i włoskiej część uczestników nie miała wcześniej kontaktu z komputerami dlatego niezbędnym etapem pracy okazało się wprowadzenie do podstaw obsługi komputera, informacji o elementach sytemu Windows oraz wytłumaczenia podstaw budowy i działania komputera. Uczestnicy warsztatów poznali zależność pomiędzy budową i oprogramowaniem komputera - to podstawa dla dalszej pracy.
Kolejnym etapem pracy była prezentacja podstaw animacji w programie Flash, od najprostszych, powtarzających się ruchów obiektów "domek">>>, po trudniejsze, łączące ruch kilku obiektów, zmiany kolorów itd. "ulica">>>
Te podstawowe animacje uczestnicy warsztatów wykonywali również samodzielnie.
W pracy nad zasadniczymi animacjami, które zauważmy nie wykorzystują w pełni możliwości techniki, uczestnicy posługiwali się kilkoma podstawowymi narzędziami programu Flash.
W formie zabawy wiele dzieci dochodziło do różnych pomysłów, rozwiązań które były później analizowane razem z instruktorami i resztą grupy. Wnioski wykorzystano w dalszej pracy. Dzieci udowodniły, że posiadają wiele wyobraźni i że potrafią być wyjątkowo kreatywne. "My yard">>>
Ze względu na złożoność powstającej animacji i trudności w użyciu programu Flash (związane z ustalonym poziomem zaawansowania animacji - setki kadrów, dziesiątki warstw) instruktorzy musieli wkraczać, zwłaszcza tam gdzie konieczna była synchronizacja pracy lub kiedy prace dzieci rozmijały się ze scenariuszem.
Ostatnia faza pracy polegała na udźwiękowieniu animacji, odnalezieniu w Internecie i wmontowaniu do animacji odpowiednich dźwięków.

top >>>
 
rysunki filmy i animacje zdjęcia
o projekcie idea przewodnika autorzy
www.teatrgrodzki.pl - Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "Teatr Grodzki" Bielsko-Biała - napisz do nas>>>