INWENTARYZACJA OBIEKTÓW ZESPOŁU FABRYKI SUKNA

  • Opis projektu
  • Historia obiektów
  • Inwentaryzacja
  • Plany na przyszłaść
  • Publikacja
  •  
    Programy Zrealizowane
    Otworzymy Ci Świat
    Cve
    Bliżej Sceny
    Aktywna integracja...
    Konkurs na sztukę
    Szlachetne Zdrowie
    Amatorzy i Profesjonaliści
    Uczestnictwo, Kreacja...
    Teatr Niepełnosprawnych
    W Poszukiwaniu Rozwiązań
    Inwentaryzacja...
    EFS - Od Warsztatów...
    Aktywizacja Społeczna...
    Scenariusz Teatralny...
    Warsztaty Teatralne...
    EFS - Punkt Poradnictwa...
    Warsztaty Teatralne...
    Śladami Persefony
    Sztuka Prewencji...
    Tradycje Regionalne
    Śladami Orfeusza
    Wspólna Przestrzeń
    Byłem Tu !!! Ymil
    Jesteś Potrzebny
    Zabawki Bez Granic
    Teatralna Mapa Europy
    Animowana Debata
    Teatr i Edukacja...
    Odkrywanie Teatru
    Warsztaty Teatralne...
    Sztuka dla harmonii...

     

     

     



    INWENTARYZACJA OBIEKTÓW ZESPOŁU FABRYKI SUKNA - PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

    Czy niszczejące zabudowania poprzemysłowe można przekształcić w centrum działań twórczych? Czy w budowli, której stan techniczny został oceniony przez rzeczoznawców jako "bardzo zły", można utworzyć muzeum dziedzictwa kulturowego i pracownie warsztatowe kultywujące tradycje zapomnianych bądź wymierających zawodów? Czy zrujnowany obiekt z zawalonym dachem można przeznaczyć na cele teatru przyjaznego profesjonalistom i amatorom?

    Można, a nawet trzeba.

    Z takiego założenia wychodzą nie tylko entuzjaści zaangażowani w działalność Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki, ale również architekci i historycy czy zainteresowani lokalnymi inicjatywami bielszczanie, którym zależy nie tylko na rozwoju miasta, ale i na krzewieniu pamięci o czasach minionych. Tym bardziej, że w planowanym przedsięwzięciu przeszłość i przyszłość łączą się w sposób naturalny i niewymuszony.

    Projekt przewiduje adaptację parterowej hali szedowej na pracownie warsztatowe i oryginalną przestrzeń muzealną. Jednoprzestrzenny obiekt z wewnętrzną siatką słupów podpierających przeszklony dach doskonale nadaje się do wydzielenia lekkimi ściankami odrębnych tematycznie sekcji warsztatowych, pełniących jednocześnie rolę muzeum starych urządzeń i pracowni dających możliwość praktycznego wykorzystania ich w trakcie zajęć zapoznających z dawnymi technologiami i rzemiosłami. Początkowo ruszy osiem ścieżek tematycznych, takich jak pracownia tkactwa i gręplarstwa; pracownia produkcji papieru czerpanego, drukarstwa i introligatorstwa; pracownia ceramiczno-garncarska; pracownia piekarniczo-cukiernicza; pracownia kulinarna bazująca na regionalnej kuchni i darach natury z naszych terenów; pracownia lalkarstwa i zabawkarstwa, pracownia kowalstwa oraz pracownia historyczna zapewniająca oprócz ekspozycji i warsztatów historycznych spotkania ze znanymi gawędziarzami i charyzmatycznymi przedstawicielami lokalnej społeczności. Stopniowo planujemy uruchomienie kolejnych ścieżek tematycznych inspirowanych tradycjami i osiągnięciami regionu oraz szeroko rozumianą kulturą i sztuką ludową. Stacjonarny teatr przewidywany w parterowym budynku z pięknymi półkoliście zwieńczonymi oknami uzupełni sceniczny potencjał naszego miasta o klimatyczną przestrzeń w zabytkowych murach. Pozostałe zabudowania należące do kompleksu będą pełnić rolę zaplecza biurowego, sanitarnego, szatniowego, biblioteki z czytelnią, sklepiku itp., czyli pomieszczeń niezbędnych w tak wielofunkcyjnym obiekcie bądź poszerzających jego ofertę.

    Przemyślana wizja zagospodarowania wszystkich pofabrycznych budowli i wewnętrznego placu powstała już w głowach zapaleńców, spotkała się z uznaniem i poparciem ze strony historyków i rzeczoznawców, wzbudziła zainteresowanie lokalnego środowiska. Powoli kiełkuje i czeka na sprzyjające okoliczności i środki niezbędne, by mogła zaistnieć na naszych oczach. Chcemy wierzyć, że lata dynamicznego rozwoju Bielska-Białej przyniosą nam nie tylko nowoczesne osiedla i centra handlowe, ale też nietuzinkowe centrum historii, kultury i sztuki utworzone w zabytkowych budynkach z zachowaniem oryginalnego charakteru ich architektury.

    Angażując się w kolejne przedsięwzięcie, pragniemy nadal iść drogą obraną przez Stowarzyszenie – szeroką i barwną drogą głębokiej integracji społecznej, współistnienia różnych środowisk, przenikania światów dzieci, młodzieży i dorosłych, współdziałania amatorów i profesjonalistów, zaangażowania tak w jednostkowe problemy naszych podopiecznych, jak i bogate życie miasta.

     

    JEDEN PROCENT

    KRS 0000051764



    Prosimy przekaż 1% Podatku
    na budowę dobrego domu >>>

    Na co przeznaczyliśmy Twój 1%

    OBSERWUJ NAS NA...
    facebook blip nasz klasa
    youtube golden line twitter

    sie pomaga

    ZOBACZ KONIECZNIE
    BAZA SCENARIUSZY


    www. teatramatorski.pl >>>


    ZAPRASZAMY
    DO OSRODKA REHABILITACYJNEGO


    Zapraszamy do Ośrodeka Rehabilitacyjno-Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Lalikach

    NASZE POZOSTAŁE
    SERWISY


    www.potens.com.pl >>>
    www.cve.com.pl >>>
    www.otworzymy-swiat.pl >>>
    www.slaskiengo.pl >>>
    www.teatramatorski.pl >>>
    www.jestespotrzebny.pl >>>
    www.poligrafia.bielsko.pl >>>
    www.laliki.com.pl >>>

               

    | Strona Główna | Adresy Kontakty | | Opis Działalności | Kronika | Ludzie Stowarzyszenia | Partnerzy Sponsorzy |

    Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "Teatr Grodzki"
    Siedziba i biura: ul. Sempołowskiej 13, 43-300 Bielsko-Biała
    tel. (48 33) 496 52 19, 497 56 55, fax: (48 33) 496 52 19, E-mail:

    copyright © Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "TEATR GRODZKI"