W POSZUKIWANIU
ROZWIĄZAŃ

O Projekcie
  • Opis Projektu
  • Grupy warsztatowe
  • Fotogaleria

  • Publikacje
  • Pakiet Edukacyjny
  • Jesteśmy

  • Uzależnienia
  • Informator
  • Poszukiwania
  • - obraz
    - słowo
     
    Programy Zrealizowane
    Otworzymy Ci Świat
    Cve
    Bliżej Sceny
    Aktywna integracja...
    Konkurs na sztukę
    Szlachetne Zdrowie
    Amatorzy i Profesjonaliści
    Uczestnictwo, Kreacja...
    Teatr Niepełnosprawnych
    W Poszukiwaniu Rozwiązań
    Inwentaryzacja...
    EFS - Od Warsztatów...
    Aktywizacja Społeczna...
    Scenariusz Teatralny...
    Warsztaty Teatralne...
    EFS - Punkt Poradnictwa...
    Warsztaty Teatralne...
    Śladami Persefony
    Sztuka Prewencji...
    Tradycje Regionalne
    Śladami Orfeusza
    Wspólna Przestrzeń
    Byłem Tu !!! Ymil
    Jesteś Potrzebny
    Zabawki Bez Granic
    Teatralna Mapa Europy
    Animowana Debata
    Teatr i Edukacja...
    Odkrywanie Teatru
    Warsztaty Teatralne...
    Sztuka dla harmonii...

     

     

     



    W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ - OPIS PROJEKTU

    Nazwa projektu:

    "W poszukiwaniu rozwiązań"

    Fundusze na realizację projektu:

    Unia Europejska, Program Środki Przejściowe 2004 "Zwiększenie świadomości społecznej oraz wzmocnienie roli organizacji pozarządowych w zakresie rzecznictwa i monitoringu"
    (KOMPONENT 1: PODNIESIENIE ŚWIADOMOŚCI SPOŁECZNEJ W OBSZARACH ZWIĄZANYCH ZE ŚRODOWISKIEM I OCHRONĄ ZDROWIA ORAZ POPRAWA POZIOMU AKTYWNOŚCI JEDNOSTEK I GRUP SPOLECZNYCH W ŻYCIU PUBLICZNYM).

    Pozostałe źródła finansowania:

    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

    Województwo Śląskie

    Gmina Bielsko-Biała

    Fundacja PZU

    Czas trwania projektu:

    15 lutego - 15 grudnia 2007

    Opis projektu:

    Główny cel inicjatywy to przeciwdziałanie patologicznym zjawiskom społecznym ze szczególnym uwzględnieniem problematyki uzależnień. Alkoholizm, narkomania, przemoc, agresja, bezradność wobec społecznych patologii - to rzeczywistość, która nas otacza. W jaki sposób możemy zmienić ten stan rzeczy? Czy sztuka może służyć "poprawianiu świata"? Czy pozwala dostrzec nowe perspektywy działania, interwencji, pomocy? Odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy warsztatów twórczych, którzy swoimi przemyśleniami i odkryciami - w formie widowisk, happeningów, tekstów literackich - podzielą się z widzami i czytelnikami.
    Inicjatywa obejmuje cztery obszary działań, które są ze sobą ściśle powiązane i tworzą spójną całość.

    Działanie I: Warsztaty twórcze

    Ta część projektu ma charakter intensywnej kilkumiesięcznej pracy twórczej skupionej na problematyce uzależnień oraz na rozpoznaniu i analizie innych istotnych problemów społecznych. Działania 14 grup warsztatowych (13 zespołów teatralnych i 1 dziennikarski - dzieci, młodzież, dorośli) zmierzają do stworzenia artystycznych przekazów związanych z głównym tematem projektu. Zgromadzone zostaną pomysły na to, jak pokazać problem społeczny za pośrednictwem różnych form artystycznych. Bardzo istotny aspekt procesu warsztatowego stanowią publiczne prezentacje efektów pracy artystycznej każdej grupy - widowisk, etiud, happeningów. Finałowe prezentacje mają przede wszystkim ogromne znaczenie dla uczestników warsztatów - dają im poczucie satysfakcji i pewności siebie, świadomość przezwyciężenia wielu trudności i wypracowania wymiernych "produktów" artystycznych. Równocześnie, pokazy dla szerokiej publiczności spełniają ważną funkcję promowania działań podejmowanych w ramach projektu, poszerzają krąg osób i środowisk objętych inicjatywą.

    Działanie II: Czasopismo

    W ramach projektu zostanie przygotowany i opublikowany kolejny numer czasopisma "Jesteśmy" wydawanego przez Teatr Grodzki od 2002 roku (dotychczas ukazało się 12 numerów podejmujących różne zagadnienia).Tematem numeru specjalnego będzie zjawisko uzależnień - przedstawienie problemu narkomanii i alkoholizmu z różnych perspektyw, w świetle konkretnych doświadczeń i przeżyć różnych osób. Zawartość pisma będzie podzielona na kilka bloków tematycznych, w zależności od pojawiających się na bieżąco materiałów i propozycji autorów. Planowany zakres problemowy numeru obejmuje między innymi: raport o narkomanii wśród młodocianych, zapis dyskusji panelowej na temat zjawiska uzależnień z udziałem osób reprezentujących różne stanowiska i wiedzę, informacje o działaniach pomocowych, rozmowy z uzależnionymi i specjalistami od narkomanii i alkoholizmu. Głównym adresatem pisma są ludzie młodzi, którzy zostaną również zaproszeni do współtworzenia kształtu wydawnictwa.


    Działanie III: Pakiet Edukacyjny

    Pakiet Edukacyjny ma mieć charakter praktycznego materiału dydaktycznego dla nauczycieli, pedagogów, terapeutów. Na zawartość Pakietu złożą się dwie części: materiał filmowy i publikacja książkowa. Film będzie wizualną prezentacją różnych inicjatyw twórczych zrealizowanych w ramach projektu. Przedstawione zostaną w nim etapy procesu warsztatowego, migawki z prób i gotowych spektakli, portrety grup i poszczególnych uczestników, przegląd pojawiających się w trakcie pracy warsztatowej tematów i problemów. Podobną - mozaikową - strukturę - będzie miała publikacja książkowa. Jej zasadniczą część będą stanowić wskazówki i propozycje metodyczne związane z wykorzystaniem materiału filmowego, a także informacje o specyfice projektu, jego założeniach, przebiegu, rezultatach. W publikacji znajdą się również wypowiedzi uczestników, instruktorów i pozostałych realizatorów projektu. Ostateczny kształt Pakietu Edukacyjnego będzie zależał od przebiegu procesu warsztatowego w poszczególnych grupach - film i broszura powstaną jako swoista dokumentacja przeanalizowanych w trakcie działań teatralnych zagadnień i wypracowanych wniosków.

    Działanie IV: Informator internetowy

    Celem utworzenia tej podstrony jest jak najszersza promocja tematyki objętej projektem - prezentacja zjawisk patologicznych w różnych aspektach i dotarcie do osób z różnych kręgów i środowisk.

     

    JEDEN PROCENT

    KRS 0000051764



    Prosimy przekaż 1% Podatku
    na budowę dobrego domu >>>

    Na co przeznaczyliśmy Twój 1%

    OBSERWUJ NAS NA...
    facebook blip nasz klasa
    youtube golden line twitter

    sie pomaga

    ZOBACZ KONIECZNIE
    BAZA SCENARIUSZY


    www. teatramatorski.pl >>>


    ZAPRASZAMY
    DO OSRODKA REHABILITACYJNEGO


    Zapraszamy do Ośrodeka Rehabilitacyjno-Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Lalikach

    NASZE POZOSTAŁE
    SERWISY


    www.potens.com.pl >>>
    www.cve.com.pl >>>
    www.otworzymy-swiat.pl >>>
    www.slaskiengo.pl >>>
    www.teatramatorski.pl >>>
    www.jestespotrzebny.pl >>>
    www.poligrafia.bielsko.pl >>>
    www.laliki.com.pl >>>

               

    | Strona Główna | Adresy Kontakty | | Opis Działalności | Kronika | Ludzie Stowarzyszenia | Partnerzy Sponsorzy |

    Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "Teatr Grodzki"
    Siedziba i biura: ul. Sempołowskiej 13, 43-300 Bielsko-Biała
    tel. (48 33) 496 52 19, 497 56 55, fax: (48 33) 496 52 19, E-mail:

    copyright © Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "TEATR GRODZKI"