SZLACHETNE ZDROWIE

  • Opis Projektu
  • Grupy Warsztatowe
  • Pokazy Teatralne
  • Szkolenia
  • Forum

    - Formularze
    - Biuletyn

  • Prace Adaptacyjne
  • Film
  • Promocja
  •  
    Programy Zrealizowane
    Otworzymy Ci Świat
    Cve
    Bliżej Sceny
    Aktywna integracja...
    Konkurs na sztukę
    Szlachetne Zdrowie
    Amatorzy i Profesjonaliści
    Uczestnictwo, Kreacja...
    Teatr Niepełnosprawnych
    W Poszukiwaniu Rozwiązań
    Inwentaryzacja...
    EFS - Od Warsztatów...
    Aktywizacja Społeczna...
    Scenariusz Teatralny...
    Warsztaty Teatralne...
    EFS - Punkt Poradnictwa...
    Warsztaty Teatralne...
    Śladami Persefony
    Sztuka Prewencji...
    Tradycje Regionalne
    Śladami Orfeusza
    Wspólna Przestrzeń
    Byłem Tu !!! Ymil
    Jesteś Potrzebny
    Zabawki Bez Granic
    Teatralna Mapa Europy
    Animowana Debata
    Teatr i Edukacja...
    Odkrywanie Teatru
    Warsztaty Teatralne...
    Sztuka dla harmonii...

     

     

     



    SZLACHETNE ZDROWIE - WYSTĘPY GRUPY TEATRALNYCH

    Prezentacje efektów pracy warsztatowej:

    Najważniejsze prezentacje grup odbyły 26 maja 2008 na bielskim Rynku jako plenerowe występy w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Festiwal jest od 40 lat organizowany w Bielsku-Białej przez Teatr Lalek Banialuka i należy do najbardziej prestiżowych przeglądów lalkarskich w Europie. Zgodnie z ustaleniami z dyrekcją Teatru Banialuka, w programie festiwalu znalazł się osobny nurt widowisk plenerowych przygotowanych przez zespoły warsztatowe (informacja została zamieszczona w programie festiwalu). Wsparcie Gminy Bielsko-Biała umożliwiło stowarzyszeniu na przełomie marca i kwietnia uruchomić dodatkowe grupy warsztatowe, które również przygotowały plenerowe prezentacje, dzięki czemu planowane 7 występów rozrosło się do dużej imprezy plenerowej i mogło zaistnieć jako ósma, festiwalowa edycja Beskidzkiego Święta Dużych i Małych (przegląd grup warsztatowych Teatru Grodzkiego na koniec sezonu; dotychczasowe edycje odbyły się w Domu Żołnierza). W myśl ustaleń z dyrekcją Teatru Banialuka 24 maja BSA Teatr Grodzki poprowadził barwny korowód rozpoczynający festiwal.

    Zobacz relację z występów >>>

    Ogromnym powodzeniem cieszyło się w okresie pofestiwalowym widowisko "Drzewo, które umiało dawać" przygotowane przez grupę "Za siódmą górą", które zostało zaprezentowane:

    - 2 czerwca w amfiteatrze w Łękawicy - zaproszenie ze szkoły podstawowej z Okrajnika i gminy Łękawica dla urozmaicenia obchodów Dnia Dziecka (spektakl obejrzały dzieci z okolicznych przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna);
    - 5 czerwca w Szkole Podstawowej nr 1 w Cieszynie w ramach akcji "Szkoła bez przemocy" (występy dla widowni złożonej z czwarto- i piątoklasistów),

    - 16 czerwca w Przedszkolu Katolickim przy ul. Moniuszki w Bielsku-Białej - prezentacja dla dzieci w wieku 3-6 lat. Po spektaklu odbyły się warsztaty z dziećmi, w trakcie których została omówiona problematyka przedstawienia, jak również zaprezentowany warsztat pracy aktora-lalkarza (dzieci wykonały prace plastyczne związane z fabułą spektaklu i uczyły się animacji lalek użytych w przedstawieniu)
    - 19 czerwca w Integracyjnej Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Brodzińskiego w Bielsku-Białej - widownię tworzyli uczniowie z klas I-III. Po występie i omówieniu problematyki spektaklu odbyły się warsztaty z animacji lalek i rekwizytów użytych w przedstawieniu;
    - 27 czerwca na Placu Wolności w Bielsku-Białej podczas Święta Ulicy 11 Listopada;
    - 28 czerwca w amfiteatrze w Szczyrku podczas imprezy plenerowej "Zdrowe i bezpieczne wakacje", zorganizowanej w ramach Dni Powiatu Bielskiego.

    W czerwcu odbyły się również pokazy 2 innych grup:
    - 5 czerwca w Szkole Podstawowej nr 1 w Cieszynie w ramach akcji "Szkoła bez przemocy" (występy dla widowni złożonej z czwarto- i piątoklasistów) wystąpiła grupa Teatr Grodzki Junior ze spektaklem "Sobowtóry", który wzbudził ogromne emocje wśród dziecięcej widowni. Otwarta, pojemna w znaczenia, happeningowa forma widowiska wywołała żywą dyskusję między uczniami a twórcami. Większość dzieci po raz pierwszy zetknęła się z taką formułą artystyczną. Ich pytania i opinie były cennym przekazem ze strony odbiorców dla instruktorki i aktorów.

    - 13 czerwca na placu przy ul. Broniewskiego wystąpiła grupa teatralna z Fundacji "Dziecięce Marzenia" z widowiskiem happeningowym "Szyby niebieskie". Prezentację obejrzeli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej "Jesteś potrzebny!" i inni zaproszeni goście, m.in. młodzież gimnazjalna i sympatycy Teatru Grodzkiego.


    02.06.2008

    Teatr Grodzki w Łękawicy

    2 czerwca grupa teatralna "Za Siódmą Górą" wystąpiła ze spektaklem "Drzewo, które umiało dawać" w amfiteatrze w Łękawicy. Teatr Grodzki został zaproszony przez szkołę podstawową z Okrajnika i gminę Łękawica dla urozmaicenia obchodów Dnia Dziecka. Spektakl przygotowany w ramach projektu "Szlachetne zdrowie" obejrzało kilkuset widzów - dzieci z okolicznych przedszkoli i szkół podstawowych oraz dla młodzież gimnazjalna. W ramach występu odbyła się również prezentacja działań stowarzyszenia, którą poprowadził Jan Chmiel, aktor, instruktor teatralny i przewodniczący zarządu BSA Teatr Grodzki.


    05.06.2008

    Teatr Grodzki w Cieszynie

    5 czerwca Teatr Grodzki gościł w Szkole Podstawowej nr 1 w Cieszynie. Prezentacje teatralne podopiecznych stowarzyszenia odbyły się w ramach akcji "Szkoła bez przemocy". Przed widownią złożoną z czwarto- i piątoklasistów wystąpiły trzy zespoły związane z projektem "Szlachetne zdrowie" oraz grupa teatralna działająca w Warsztacie Terapii Zajęciowej "Jesteś potrzebny!" Teatru Grodzkiego. Po prezentacjach odbyła się pogadanka z dziećmi na temat problematyki i formy spektakli oraz działań stowarzyszenia. Najwięcej emocji wśród dziecięcej widowni wzbudziło widowisko "Sobowtóry" w wykonaniu zespołu Teatr Grodzki Junior, którego otwarta, pojemna w znaczenia, happeningowa forma wywołała żywą dyskusję między uczniami a twórcami. Większość dzieci po raz pierwszy zetknęła się z taką formułą artystyczną. Ich pytania i opinie były cennym przekazem ze strony odbiorców dla instruktorki i aktorów.

    Spektakle Teatru Grodzkiego zaprezentowane w Cieszynie:

    1. "Pewnego razu w pewnym ciele". Widowisko happeningowe. Wykonanie: Podopieczni świetlicy środowiskowej przy ul. Tuwima 62 w Bielsku-Białej. Instruktor: Konrad Ignatowski.
    2. "Sobowtóry". Widowisko happeningowe. Wykonanie: Teatr Grodzki Junior. Instruktor: Maria Schejbal.
    3. "Drzewo, które umiało dawać" na podstawie opowiadania Shela Silversteina. Wykonanie: grupa teatralna "Za Siódmą Górą". Instruktor: Barbara Rau.
    4. "Ole i Trufa" na podstawie opowiadania Isaaca Bashevisa Singera. Wykonanie: zespół z Warsztatu Terapii Zajęciowej. Instruktor: Barbara Rau


    13.06.2008

    Teatr Grodzki na placu przed Fundacją "Dziecięce Marzenia"

    13 czerwca grupa teatralna uruchomiona w ramach projektu "Szlachetne zdrowie" w Fundacji "Dziecięce Marzenia" wystąpiła na placu przy ul. Broniewskiego z widowiskiem happeningowym "Szyby niebieskie". Osoby upośledzone umysłowo i niepełnosprawne fizycznie przygotowały pod kierunkiem instruktorki Katarzyny Pohl spektakl opowiadający o uzależnieniu od telewizji. Oprócz osób dorosłych w prezentacji uczestniczyła też dziewczynka w wieku wczesnoszkolnym, która pomogła bohaterom przedstawionej historii wyjść poza uzależnienie, pokonać własne wyobcowanie i nawiązać kontakty między sobą. Prezentację obejrzeli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej "Jesteś potrzebny!" i inni zaproszeni goście, m.in. młodzież gimnazjalna i sympatycy Teatru Grodzkiego. Wydarzenie miało wymiar zarówno artystyczny, jak i integracyjny. Po spektaklu opiekunka grupy gimnazjalistów, którzy w II semestrze mijającego roku szkolnego również brali udział w warsztatach teatralnych organizowanych przez Teatr Grodzki, omówiła z podopiecznymi obejrzane przedstawienie. Gimnazjaliści byli pod ogromnym wrażeniem efektu artystycznego uzyskanego w pracy z osobami niepełnosprawnymi.


    18.06.2008

    Teatr Grodzki w przedszkolu

    16 czerwca podopieczni Teatru Grodzkiego z grupy teatralnej "Za Siódmą Górą" wystąpili ze spektaklem "Drzewo, które umiało dawać" w Przedszkolu Katolickim przy ul. Moniuszki w Bielsku-Białej. Prezentację obejrzały dzieci w wieku 3-6 lat. Po spektaklu odbyły się warsztaty z dziećmi, w trakcie których została omówiona problematyka przedstawienia, jak również zaprezentowany warsztat pracy aktora-lalkarza. Zainspirowane opowieścią dzieci wykonały prace plastyczne (rysowały głównych bohaterów - drzewo i chłopca), zainteresowały się scenografią i rekwizytami wykorzystanymi w widowisku. Aktorzy weszli w żywy kontakt z dziećmi, tłumaczyli i pokazywali niuanse animowania przedmiotów. Przedszkolaki z zainteresowaniem dotykały scenografii i rekwizytów, bawiły się lalkami z przedstawienia, chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami.


    19.06.2008

    Teatr Grodzki w szkole integracyjnej

    19 czerwca grupa teatralna "Za Siódmą Górą" wystąpiła ze spektaklem "Drzewo, które umiało dawać" w Integracyjnej Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Brodzińskiego w Bielsku-Białej. Widownię tworzyli uczniowie z klas I-III (ok. 100 dzieci). Po spektaklu instruktorka grupy Barbara Rau oraz aktorzy rozmawiali z widzami o przesłaniu zawartym w przedstawionej historii, o sensie dawania, bezinteresowności, troski o drugą istotę. Dzieci interesowały się też sposobami, w jaki aktorzy animowali lalki i rekwizyty wykorzystane podczas prezentacji.


    27.06.2008

    Święto Ulicy 11 Listopada


    Więcej Zdjęć >>>

    27 i 28 czerwca zespoły Teatru Grodzkiego wystąpiły podczas Święta Ulicy 11 Listopada.

    W piątek 27 czerwca grupa teatralna "Za Siódmą Górą" zaprezentowała spektakl "Drzewo, które umiało dawać" przygotowany w ramach projektu "Szlachetne zdrowie". Refleksyjną opowieść Shela Silversteina o wartości i sensie dawania, opracowaną w teatralnej formie przez osoby niepełnosprawne pod kierunkiem Barbary Rau, obejrzała ok. 100-osobowa, zróżnicowana wiekowo widownia, zgromadzona na Placu Wolności w Bielsku-Białej, gdzie organizatorzy postawili jedną ze scen plenerowych wzdłuż ul. 11 Listopada.

    W drugim dniu święta na tarasie przed bankiem PKO wystąpiła grupa integracyjna uruchomiona w ramach projektu "Sztuka wehikułem edukacji". Zespół pokazał widowisko happeningowe "Giedymin" przybliżające litewską legendę o założeniu Wilna. Otwarta i żartobliwa formuła przedstawienia pozwoliła nawiązać żywy kontakt z publicznością, która spontanicznie zgromadziła się na placu przed bankiem. Widzowie, zwłaszcza dzieci, reagowali gromkimi brawami na zainscenizowane walki Giedymina ze zbójcami i turem (wielka geometryczna kukła wykonana z tektury) oraz proroczy sen księcia Litwy o żelaznym wilku (duża figura z blaszanych rur wykonana w konwencji abstrakcyjnej rzeźby).


    28.06.2008

    Dni Powiatu Bielskiego


    Więcej Zdjęć >>>

    28 czerwca grupa teatralna "Za Siódmą Górą" wystąpiła w szczyrkowskim amfiteatrze podczas imprezy plenerowej "Zdrowe i bezpieczne wakacje", zorganizowanej w ramach Dni Powiatu Bielskiego. Zespół pokazał spektakl "Drzewo, które umiało dawać", a instruktorka opowiedziała o działaniach Teatru Grodzkiego, projekcie "Szlachetne zdrowie" i pracy nad spektaklem z osobami niepełnosprawnymi. Po prezentacji widzowie podchodzili do grupy i instruktorki, gratulując występu i dzieląc się swoimi refleksjami na temat obejrzanej opowieści i odbioru sztuki w wykonaniu osób niepełnosprawnych.

     

    Projekt współfinansowany przez:

    Gminę Bielsko-Biała - w ramach zadania publicznego pn.: "Realizacja programów w zakresie edukacji kulturalnej lub działań artystycznych dzieci i młodzieży - w czasie wolnym od nauki"

     

    JEDEN PROCENT

    KRS 0000051764



    Prosimy przekaż 1% Podatku
    na budowę dobrego domu >>>

    Na co przeznaczyliśmy Twój 1%

    OBSERWUJ NAS NA...
    facebook blip nasz klasa
    youtube golden line twitter

    sie pomaga

    ZOBACZ KONIECZNIE
    BAZA SCENARIUSZY


    www. teatramatorski.pl >>>


    ZAPRASZAMY
    DO OSRODKA REHABILITACYJNEGO


    Zapraszamy do Ośrodeka Rehabilitacyjno-Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Lalikach

    NASZE POZOSTAŁE
    SERWISY


    www.potens.com.pl >>>
    www.cve.com.pl >>>
    www.otworzymy-swiat.pl >>>
    www.slaskiengo.pl >>>
    www.teatramatorski.pl >>>
    www.jestespotrzebny.pl >>>
    www.poligrafia.bielsko.pl >>>
    www.laliki.com.pl >>>

               

    | Strona Główna | Adresy Kontakty | | Opis Działalności | Kronika | Ludzie Stowarzyszenia | Partnerzy Sponsorzy |

    Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "Teatr Grodzki"
    Siedziba i biura: ul. Sempołowskiej 13, 43-300 Bielsko-Biała
    tel. (48 33) 496 52 19, 497 56 55, fax: (48 33) 496 52 19, E-mail:

    copyright © Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "TEATR GRODZKI"