W POSZUKIWANIU
ROZWIĄZAŃ

O Projekcie
  • Opis Projektu
  • Grupy warsztatowe
  • Fotogaleria

  • Publikacje
  • Pakiet Edukacyjny
  • Jesteśmy

  • Uzależnienia
  • Informator
  • Poszukiwania
  • - obraz
    - słowo
     
    Programy Zrealizowane
    Otworzymy Ci Świat
    Cve
    Bliżej Sceny
    Aktywna integracja...
    Konkurs na sztukę
    Szlachetne Zdrowie
    Amatorzy i Profesjonaliści
    Uczestnictwo, Kreacja...
    Teatr Niepełnosprawnych
    W Poszukiwaniu Rozwiązań
    Inwentaryzacja...
    EFS - Od Warsztatów...
    Aktywizacja Społeczna...
    Scenariusz Teatralny...
    Warsztaty Teatralne...
    EFS - Punkt Poradnictwa...
    Warsztaty Teatralne...
    Śladami Persefony
    Sztuka Prewencji...
    Tradycje Regionalne
    Śladami Orfeusza
    Wspólna Przestrzeń
    Byłem Tu !!! Ymil
    Jesteś Potrzebny
    Zabawki Bez Granic
    Teatralna Mapa Europy
    Animowana Debata
    Teatr i Edukacja...
    Odkrywanie Teatru
    Warsztaty Teatralne...
    Sztuka dla harmonii...

     

     

     



    W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ - GRUPY WARSZTATOWE

    1.Grupa warsztatowa w Środowiskowym Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi "Podkowa" w Bielsku-Białej. Grupa istnieje od 2001 roku pod nazwą "Teatr im. Hugona Kołłątaja" i przygotowała dotychczas kilka widowisk, wystawiając między innymi jasełka "O Królu Herodzie", "Lokomotywę" według wiersza Juliana Tuwima, "Spowiedź w drewnie" na podstawie sztuki Jana Wilkowskiego i regionalne widowisko obrzędowe "Bolawy śmirgust".

    Zobacz zdjęcia >>>

    Realizacja teatralna w ramach projektu W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ
    Instruktor prowadzący: Władysław Aniszewski
    Grupa pracuje nad happeningiem z wykorzystaniem malowanych plansz, które spełniają funkcję swoistych masek i oznaczone są emblematami różnych uzależnień. Uczestnicy samodzielnie wykonują te plastyczne formy, piszą również własne teksty odnoszące się do problemu życiowych dramatów spowodowanych uwikłaniem w nałogi.


    2. Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej przy ul. Gazowniczej w Bielsku-Białej (placówka Środowiskowego Centrum Pomocy). Grupa istnieje od 2001 roku i wystawiła kilka widowisk teatralnych, między innymi: "Gwiazdusia" wg Oscara Wilde`a, "Pewną wiadomość" inspirowaną bajką Andersena, "Przygody Rozbójnika Rumcajsa" oraz "Kaina i Abla" inspirowanego tekstami biblijnymi; przygotowała także układ taneczny "Anioły".

    Zobacz zdjęcia >>>

    Realizacja teatralna w ramach projektu W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ

    Instruktor prowadzący: Maria Suprun
    Grupa inscenizuje szereg sytuacji "z życia wziętych", w których działają różni bohaterowie. Wraz z rozwojem akcji okazuje się, że każdy z nich jest od czegoś uzależniony. Proces coraz większego uwikłania w zależności i nałogi narasta i prowadzi do izolacji poszczególnych osób. Aktorzy wykorzystują w swoich działaniach folię malarską, z której tworzą "kokony" - symbole zniewolenia i utraty kontaktów z realnym światem.


    3. Grupa warsztatowa w Subrejonowym Ośrodku Leczenia Psychiatrycznego w Bielsku-Białej Olszówce. Grupa istnieje od 1998 roku pod nazwą "Amatorski Teatr Olszówka" (od 2000 r. działa w ramach programu edukacyjnego Teatru Grodzkiego) i przygotowała dotychczas szereg spektakli w różnych konwencjach teatralnych, między innymi: "Próbę Zemsty", "Prywatkę u Władka", "Gadające głowy", "Hej na smoka!", "Mur", a także wiele realizacji widowisk jasełkowych.

    Zobacz zdjęcia >>>

    Realizacja teatralna w ramach projektu W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ
    Instruktor prowadzący: Władysław Aniszewski
    Zespół łączy w swoim przedstawieniu elementy historii prawdziwych z poetyką science fiction. Widzowie są świadkami wizyty Ufoludka, który trafia do kręgu terapeutycznego. Jego członkowie rozmawiają o sowich problemach spowodowanych nałogiem. Gość zadaje szereg trudnych pytań, które odsłaniają smutną prawdę o alienacji, samotności i bezradności wobec uzależnienia. Czy jest wyjście z tej dramatycznej sytuacji? Aktorzy - pantomimicznymi działaniami - budują na scenie mur, symboliczne wyobrażenie odgrodzenia od świata i ludzi. Jedni potrafią pokonać tę barierę i przejść na druga stronę, innym się to nie udaje...


    4. Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej przy ul. Wyspiańskiego w Bielsku-Białej (placówka Środowiskowego Centrum Pomocy). Grupa istnieje od 2001 roku i przygotowała kilka widowisk, między innymi: "Wy to znaczy my", "Przebudzenie", "Krawiec i szewc", "Aniołek w klatce" oraz teatralne prezentacje jasełkowe.

    Zobacz zdjęcia >>>

    Realizacja teatralna w ramach projektu W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ
    Temat widowiska przygotowywanego przez grupę został dostosowany do wieku uczestników zajęć. Problematyka uzależnień jest analizowana na przykładzie baśni o Królowej Śniegu. Niewolnicze przywiązanie do luksusu prowadzi do smutnych konsekwencji i zdarzeń, które dotykają wiele osób.


    5. Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej "Dziupla" w Bielsku-Białej Lipniku (placówka Środowiskowego Centrum Pomocy). Grupa istnieje od 2002 roku i przygotowała dotychczas kilka widowisk teatralnych, między innymi: spektakl jasełkowy "Od stworzenia do narodzenia", "Liście" inspirowane prozą I. B. Singera oraz "Legendę o Złotorogu" na podstawie słoweńskiej baśni.

    Realizacja teatralna w ramach projektu W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ
    Instruktor prowadzący: Ewa Polak-Walesiak
    Pomysł na realizację tematu związanego z trudnymi zjawiskami społecznymi to inscenizacja znanej bajki o chłopcu, który wielokrotnie wzywał pomocy, udając, że zaatakował go wilk, a kiedy rzeczywiście znalazł się w sytuacji zagrożenia, nikt nie uwierzył w prawdziwość jego słów. W ten sposób lekceważenie poważnych spraw doprowadziło do dramatu.


    6. Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej przy ul. Sobieskiego w Bielsku-Białej (placówka Środowiskowego Centrum Pomocy). Grupa istnieje od 2003 roku i przygotowała dotychczas kilka teatralnych prezentacji, między innymi widowisko "Astrid Lindgren" przywołujące popularne postacie z książek słynnej szwedzkiej pisarki oraz "Niebieskiego pieska" - rzecz o tolerancji i szanowaniu odmienności.

    Zobacz zdjęcia >>>

    Realizacja teatralna w ramach projektu W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ
    Instruktor prowadzący: Władysław Aniszewski
    Spektakl przygotowywany przez grupę powstaje na kanwie wiersza Agnieszki Ginko o Wujku Gustawie, który jest uzależniony od własnego samochodu i całe swoje życie podporządkowuje zabiegom wokół auta, zaniedbując przy tym wszystkie inne sprawy. Tekst oraz ilustrujące go działania podkreślają groteskowość i śmieszność tej sytuacji, a zarazem wskazują na wyobcowanie głównego bohatera. Grupa samodzielnie przygotowuje główny element scenografii - wielki tekturowy samochód, który znajduje się w centrum akcji.


    7. "Grupa Teatralna za Siódmą Górą" działająca przy Teatrze Grodzkim. Grupa istnieje od 2001 roku, w latach 2001-2004 działała w Centrum Rehabilitacyjno-Readaptacyjnym dla Dzieci Niepełnosprawnych "Nadzieja" w Bielsku-Białej. Zespół przygotował dotychczas szereg spektakli, które były prezentowane na różnych teatralnych przeglądach. Do najważniejszych dokonań zespołu należą widowiska: "Koziołeczek", "Nicek" zrealizowany w konwencji teatru cieni, "Nauka latania", "Pastorałki", "W poszukiwaniu skarbu" - inscenizacja irlandzkiej legendy oraz "Dwie pielgrzymki" - spektakl wędrowny podejmujący problematykę tolerancji religijnej zrealizowany wspólnie z grupą ze Świetlicy Środowiskowej "Stokrotka" i grupą teatralną Warsztatu Terapii Zajęciowej "Jesteś Potrzebny!".

    Zobacz zdjęcia >>>

    Realizacja teatralna w ramach projektu W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ
    Instruktor prowadzący: Barbara Rau
    Zespół wykorzystuje w swoich teatralnych poszukiwaniach teksty Gałczyńskiego z "Teatrzyku Zielona Gęś". W tych mistrzowskich dialogach pokazane są - w bardzo zabawnej formie - różne ludzkie uwikłania i zależności. "Za skromne 800 złotych kazałem sobie serce usunąć. I teraz bez obawy o apopleksję będę dniem i nocą pił kawę. I love coffee. Pić. Pić" (fragment "Dramatu z życia p.t. W szponach kofeiny"). Na scenie pojawiają się charakterystyczne rekwizyty związane z uzależnieniami - czajnik do kawy, butelki w rozmaitych kształtach i kolorach.


    8. Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej "Dom Szczęścia" przy ul. Tuwima w Bielsku-Białej (placówka Środowiskowego Centrum Pomocy). Zespół istnieje od 1999 roku pod nazwą "Grupa Teatralna Złote Łany" (od 2000 r. działa w ramach programu edukacyjnego Teatru Grodzkiego) i przygotował dotychczas szereg spektakli w różnych konwencjach teatralnych, między innymi: "Ludzi do ludzi", "Pana Maluśkiewicza", "Króla Maciusia 2001", "Bajkę o kocie w butach", "Andersena", "Don Kichota", a także liczne realizacje widowisk jasełkowych.

    Realizacja teatralna w ramach projektu W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ
    Instruktor prowadzący: Konrad Ignatowski
    Grupa jest na etapie poszukiwań konkretnego tematu do realizacji.


    9. Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej "Stokrotka" przy ul. Wapiennej w Bielsku-Białej (placówka Środowiskowego Centrum Pomocy). Grupa istnieje od 2002 roku i wystawiła dotychczas kilka widowisk: "Niewidzialną Antosię", "Przemiany", "Legendę o jeziorze Pejpus", inscenizację kolędową oraz "Józefa i Kozę" na motywach opowiadania I.B. Singera.

    Zobacz zdjęcia >>>

    Realizacja teatralna w ramach projektu W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ
    Zespół przygotowuje widowisko wykorzystujące w przewrotny sposób bajkę o Kopciuszku. W scenicznej interpretacji grupy, główna bohaterka jest typowym przykładem pracoholika, który nie potrafi znaleźć w życiu żadnych innych wartości poza pracą i doprowadza w ten sposób do dramatycznej sytuacji, z której trudno znaleźć wyjście...


    10. Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej w Bielsku-Białej przy ul. Przy Torach (placówka Środowiskowego Centrum Pomocy). Grupa istnieje od 2003 roku i przygotowała dotychczas kilka przedstawień, między innymi: "Sceny z mitologii greckiej" oraz happening antydyskryminacyjny "Inni".

    Zobacz zdjęcia >>>

    Realizacja teatralna w ramach projektu W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ
    Grupa wybrała jako główny temat swojej pracy szkodliwe oddziaływanie reklam promujących zagrażający zdrowiu styl życia. Pokazanie siły obrazu, który steruje naszymi wyborami i decyzjami zmusza do szerszej refleksji nad tym, jak wygląda nasze codzienne życie, czy jesteśmy świadomi wielu różnych niebezpieczeństw, czy potrafimy oprzeć się pokusom i przewidzieć konsekwencje pozornie bezpiecznych zachowań. Zespół samodzielnie wykonuje elementy scenografii wykorzystywane w inscenizacji.


    11. Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej "Ignis" przy ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej (placówka Środowiskowego Centrum Pomocy). Grupa istnieje od 2004 roku i wystawiła dotychczas między innymi przedstawienia - "Odzyskane światło" oraz historię zabawnego stwora Muchokonia.

    Zobacz zdjęcia >>>

    Realizacja teatralna w ramach projektu W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ
    Instruktor prowadzący: Maria Suprun
    Grupa pracuje nad akcją sceniczną, w której główną rolę odgrywa ludzki organizm złożony z wielu komórek spełniających ważne role dla życia i sprawnego funkcjonowania. Każdy aktor gra pojedynczą komórkę, wszyscy razem współdziałają jako jeden mechanizm. Pojawienie się obcych komórek - symboli uzależnienia - powoduje zaburzenie działania organizmu. Mechanizm musi podjąć zdecydowaną walkę o przetrwanie. Zespół wykorzystuje symbolikę kolorów do określenia sił dobrych i złych.


    12. Grupa warsztatowa działająca przy Szkole Podstawowej nr 20 w Bielsku-Białej. Grupa została utworzona w ramach projektu W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ.

    Realizacja teatralna w ramach projektu W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ
    Instruktor prowadzący: Iwona Włostowska
    Zespół zdecydował się na wystawienie własnej wersji "Małego Księcia", wykorzystując postacie bajki - Króla, Pijaka, Próżnego, Bankiera jako symbole typowych zachowań związanych z uzależnieniami. Spektakl akcentuje sytuację zniewolenia, w której obowiązuje logika "błędnego koła" - człowiek uzależniony nie potrafi ocenić swojego położenia, jest zamknięty w kręgu urojeń i wyimaginowanych pojęć. Pozostaje poza światem realnym.



    13. Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej przy ul. Matusiaka w Bielsku-Białej (placówka Środowiskowego Centrum Pomocy). Grupa istnieje od 2006 roku i ma w swoim dorobku realizację bajki o Czerwonym Kapturku wystawioną w konwencji teatru lalek (pacynki) i przygotowaną również w wersji filmowej.

    Zobacz zdjęcia >>>

    Realizacja teatralna w ramach projektu W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ
    Instruktor prowadzący: Maria Suprun
    Zespół pracuje nad teatralną opowieścią o smutnym losie Matyldy, która nie potrafiła oprzeć się słodyczom i od rana do wieczora zajadała cukierki. Działania sceniczne eksponują groteskowość sytuacji, w której człowiek staje się zupełnie bezradny i bezsilny wobec pokus. Uzależnienie przejmuje nad nim pełną kontrolę i zawłaszcza wszystkie sfery życia.


    14. Grupa dziennikarsko-literacka działająca przy Teatrze Grodzkim od lutego 2007 roku. Grupa została utworzona w ramach projektu W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ.
    Instruktor prowadzący: Magdalena Legendź.

    przeczytaj wybrane teksty >>>

    Główne zadanie zespołu to aktywna współpraca przy redakcji kolejnego numeru pisma "Jesteśmy". Uczestniczki zajęć zdobywają i opracowują materiały związane z problematyką uzależnień oraz innych patologicznych zjawisk społecznych, piszą własne teksty, wykorzystując różne techniki literackie, przeprowadzają wywiady, uczestniczą w konferencjach i innych wydarzeniach dotyczących problematyki projektu. W ramach działań grupy powstał między innymi pakiet artykułów na temat konferencji pod hasłem "Zagrożenia rozwoju dzieci i młodzieży - narkotyki, alkohol i nikotyna" zorganizowanej przez Fundację Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień Nadzieja oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Uzależnień (Bielskie Centrum Kultury 23 marca 2007).

     

    JEDEN PROCENT

    KRS 0000051764



    Prosimy przekaż 1% Podatku
    na budowę dobrego domu >>>

    Na co przeznaczyliśmy Twój 1%

    OBSERWUJ NAS NA...
    facebook blip nasz klasa
    youtube golden line twitter

    sie pomaga

    ZOBACZ KONIECZNIE
    BAZA SCENARIUSZY


    www. teatramatorski.pl >>>


    ZAPRASZAMY
    DO OSRODKA REHABILITACYJNEGO


    Zapraszamy do Ośrodeka Rehabilitacyjno-Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Lalikach

    NASZE POZOSTAŁE
    SERWISY


    www.potens.com.pl >>>
    www.cve.com.pl >>>
    www.otworzymy-swiat.pl >>>
    www.slaskiengo.pl >>>
    www.teatramatorski.pl >>>
    www.jestespotrzebny.pl >>>
    www.poligrafia.bielsko.pl >>>
    www.laliki.com.pl >>>

               

    | Strona Główna | Adresy Kontakty | | Opis Działalności | Kronika | Ludzie Stowarzyszenia | Partnerzy Sponsorzy |

    Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "Teatr Grodzki"
    Siedziba i biura: ul. Sempołowskiej 13, 43-300 Bielsko-Biała
    tel. (48 33) 496 52 19, 497 56 55, fax: (48 33) 496 52 19, E-mail:

    copyright © Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "TEATR GRODZKI"