Slideshow

logo Fundusze Europejskie,Rzeczpospolita Polska,Śląskie.,Unia Europejskia

Kim jesteśmy?

Jak pomagamy?

Jak możesz pomóc?

Teatralna Mapa Europy

TEATRALNA MAPA EUROPY – OPIS PROJEKTU

Nazwa projektu:

„Teatralna mapa europy – warsztaty twórcze dla grup defaforyzowanych”

Fundusze na realizację projektu:

Unia Europejska

Wspólnota Europejska, Program Small Projects Programe 2002, Small Projects Facility 2002. Przyznana dotacja: 41 810,00 euro

Pozostałe źródła finansowania:

Logo Fundacja Batory

Fundacja im. Stefana Batorego

Logo Teatr Wybrzeżak

Stowarzyszenie Teatralno-Edukacyjne „Wybrzeżak”

Logo Fundacji J&S

Fundacja J&S Pro Bono Poloniae

Logo Fundacji Kultury

Fundacja Kultury

Czas Trwania Projektu :

13.12 2003 r – 12.09.2004 r

Opis Projektu :

Projekt miał charakter proeuropejski i obejmował trzy główne inicjatywy: warsztaty teatralne w 25 specjalistycznych placówkach , wydanie publikacji książkowej prezentującej działania i osiągnięcia projektu oraz cykl prezentacji fragmentów Teatralnej Mapy Europy – widowisk przygotowanych przez warsztatowiczów – w 8 miejscowościach Województwa Śląskiego. Prezentacje przewidziane były na maj i czerwiec. Inspiracją dla budowania etiud i sytuacji dramatycznych były wybrane tematy, postacie, miejsca, wydarzenia historyczne bądź wątki baśniowe odnoszące się do bogatej tradycji europejskiej kultury. Opiekunowie każdej grupy wylosowali jeden z 25 krajów członkowskich bądź wstępujących do Unii Europejskiej i przygotowali wraz z uczestnikami jeden fragment Teatralnej Mapy Europy. Zespół instruktorów teatralnych stowarzyszenia liczył 13 osób, a w zajęciach brało udział ponad 300 uczestników. Jedna z 25 grup objętych projektem powstała w Domu Dziecka w Czechowicach-Dziedzicach, wszystkie pozostałe – to zespoły w placówkach bielskich.

TEATRALNA MAPA EUROPY – GRUPY TEATRALNE

KLIKNIJ NAZWĘ PAŃSTWA A POZNASZ GRUPĘ TEATRALNĄ
REALIZUJĄCĄ SPEKTAKL W OPARCIU O WIEDZĘ NA TEMAT
WYBRANEGO KRAJU

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej „Ignis” przy ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej. Grupa istnieje od 2004 roku.

Opiekun grupy: Maria Suprun (Teatr Grodzki) 
W zajęciach bierze udział 15 osób w wieku od 7 do 13 lat.

Spektakl: „Odzyskane światło”
Grupa przygotowuje widowisko oparte na wątkach fińskiego eposu narodowego „Kalewala” – zbioru pieśni ludowych, tzw. run. Kalewala to dosłownie „Kraina Kalevy” – mitycznego praprzodka wszystkich Finów. Pieśni opiewają życie i czyny bohaterów oraz walkę dwóch wrogich plemion o mityczny młynek szczęścia. Spektakl jest inscenizacją jednej z baśniowych historii eposu, opowiada o poszukiwaniach i cudownym odnalezieniu skradzionego światła, które jest obecne w świecie pod postaciami słońca, księżyca i ogniska domowego. Dużą rolę w przedstawieniu odgrywa tekst, któremu towarzyszy muzyka najwybitniejszego fińskiego kompozytora – Jeana Sibeliusa.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej przy ul. Sobieskiego w Bielsku-Białe (placówka Centrum Pomocy Rodzinie). Grupa istnieje od 2003 roku.

Opiekunowie grupy: Władysław Aniszewski (Teatr Grodzki) oraz: Małgorzata Martyniak, Agnieszka Jurzak, Dominika Potępa i Lucyna Gross (Świetlica) 
W zajęciach bierze udział od 12 do 30 osób w wieku od 7 do 15 lat.

Spektakl: „Astrid Lindgren”
Przedstawienie wykorzystuje konwencję „teatru w teatrze”. Rzecz dzieje się w przestrzeni podwórka, na którym bawią się, tańczą i hałasują dzieci. Sygnałem do przeniesienia się w świat fikcji literackiej jest motyw muzyczny – jeden z przebojów słynnego szwedzkiego zespołu ABBA. Dzieci z podwórka zamieniają się w postacie z książek Astrid Lindgren. Pisarka, żyjąca w latach 1907-2002, stworzyła niezwykłą galerię bohaterów dziecięcej literatury. Pippi Langstrump, Karlsson z Dachu, Dzieci z Bullerbyn, Bracia Lwie Serce, Nils Paluszek czy Detektyw Blomkvist znani są na całym świecie. Spektakl składa się z serii krótkich solowych występów – każda z przywołanych na scenę postaci literackich prowadzi rozmowę z tajemniczym „Głosem z Off-u”. Scenografia jest bardzo oszczędna, główny żywioł spektaklu to taniec, muzyka i działania młodych aktorów.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej „Stokrotka” w Bielsku-Białej ul. Wapienna (placówka Centrum Pomocy Rodzinie). Grupa istnieje od 2002 roku i wystawiła dotychczas trzy widowiska: „Niewidzialną Antosię”, „Przemiany” oraz inscenizację kolędową.

Opiekunowie grupy: Barbara Rau (Teatr Grodzki) i Monika Pudełko (Świetlica) 
W zajęciach bierze udział 15 osób w wieku od 5 do 14 lat.

Spektakl: „Legenda o jeziorze Pejpus”
Grupa przygotowuje inscenizację baśni o przygodach rodzeństwa, które dostało się w szpony groźnej wiedźmy. Kiedy dzieci zabłądziły w lesie, czarownica zwabiła je podstępnie do swojego domu, przybierając postać pięknej, młodej dziewczyny. Kto wie, co stałoby się z małymi więźniami, gdyby nie pomogły im ptaki. Dzieciom udało się uciec przez dziurę w dachu, za radą ptaków zabrały też z domu wiedźmy trzy czarodziejskie przedmioty: naparstek, szczotkę i chustę. Kiedy czarownica rozpoczęła pościg, galopując na kogucie, dzieci kolejno rzucały za siebie magiczne przedmioty. I tak, z naparstka powstała wysoka góra, ze szczotki gęsty las, a z chusty – ogromne jezioro. Taka jest legenda o powstaniu jeziora Pejpus leżącego na granicy Estonii z Rosją. Do inscenizacji baśniowych wydarzeń uczestnicy zajęć wykorzystują przede wszystkim różnokolorowe tkaniny (w barwach flagi estońskiej) oraz wykonane przez siebie proste lalki i rekwizyty, a także własne ciała.

 

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

 

Grupa warsztatowa w Domu Dziecka w Czechowicach-Dziedzicach. Grupa istnieje od 2003 roku.

Opiekun grupy: Jadwiga Grygierczyk (Teatr Grodzki) 
W zajęciach bierze udział 10 osób w wieku od 10 do 16 lat.

Spektakl: „Królewna z morskiego miasta” 
Przedstawienie rozgrywa się przy kuchennym stole. Babcia opowiada dzieciom bajkę – łotewską historię o dziewięciogłowym potworze, ubogim rybaku i dobrej królewnie. Widowisko toczy się dwutorowo – ilustracją przywoływanych wydarzeń (często bardzo dramatycznych i krwawych) są działania animacyjne – aktorzy powołują do życia warzywa, naczynia i akcesoria kuchenne, obdarzając je emocjami i charakterami bajkowych postaci. Łotewskim akcentem jest też w spektaklu muzyka.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Centrum Rehabilitacyjno-Readaptacyjnym dla Dzieci Niepełnosprawnych „Nadzieja” w Bielsku-Białej. Grupa istnieje od 2001 roku pod nazwą „Grupa Teatralna za Siódmą Górą” i przygotowała dotychczas cztery spektakle: „Koziołeczka”, „Nicka” (teatr cieni), „Naukę latania” i „Pastorałki”.

Opiekunowie grupy: Barbara Rau (Teatr Grodzki) i Dorota Wróbel (Centrum) 
W zajęciach biorą udział 4 osoby w wieku od 13 do 21 lat.

Spektakl: „W poszukiwaniu skarbu”
” Chcę opowiedzieć wam o kraju, gdzie ludzie są otwarci i gościnni… Przed wiekami na szmaragdowej wyspie zwanej dziś Irlandią żyli potomkowie Bogów. Na ich ziemię napadały bandy morskich rabusiów. Niejedna księżniczka opłakiwała swojego bohatera…” Przygotowywane widowisko ma formułę narracyjną – jest to opowieść o ludziach, elfach i trollach ilustrowana animacyjnymi działaniami. Aktorzy siedzą przy stole przykrytym trójbarwną (pomarańczowo-zielono-białą-kolory Irlandii) tkaniną, ożywiając płaskie, tekturowe lalki. Osią tematyczną opowieści jest legenda o skarbie ukrytym na skraju tęczy (tęcza to jedyny element dekoracji występujący w przedstawieniu). Sceniczna historia przywołuje liczne irlandzkie akcenty: postać św. Patryka, gromadę skrzatów Leprechanów, świętą Księgę Druidów i czterolistna koniczynkę. Wykorzystywana jest również muzyka irlandzka.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej przy ul. Słowackiego w Bielsku-Białej (placówka Centrum Pomocy Rodzinie). Grupa istnieje od 2004 roku.

Opiekun grupy: Ewa Polak-Walesiak (Teatr Grodzki) 
W zajęciach bierze udział 16 osób w wieku od 6 do 13 lat.

Spektakl: „Muzeum Figur Woskowych”
Rzecz dzieje się w słynnym londyńskim Muzeum Figur Woskowych Madamme Tissaud. Na scenie stoją upozowane, nieruchome figury – aktorzy w kostiumach stylizowanych na różne epoki. Postacie te – to bohaterowie znanych utworów literatury angielskiej. Pomiędzy nimi spaceruje grupa zwiedzających, a z głośnika słyszymy komunikat o historii muzeum, wybranych ciekawostkach i godzinach otwarcia. Po zamknięciu muzeum – na hasło: „Five o`clock, time for tea!” – figury ożywają. Rozpoczyna się seria krótkich scenek, w których padają najsłynniejsze kwestie literackich bohaterów: „Być albo nie być” królewicza Duńskiego Hamleta, „A gdzie jest moje małe co nieco?” Kubusia Puchatka, znane wszystkim słowa Lady Mackbeth, i Alicji w Krainie Czarów, dialog Romea i Julii w scenie balkonowej. Swoistym łącznikiem poszczególnych obrazów jest postać Sherlocka Holmesa tropiącego zawiłości literackich wydarzeń.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

 

Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej „Dom Szczęścia” przy ul. Tuwima w Bielsku-Białej (placówka Centrum Pomocy Rodzinie). Zespół istnieje od 1999 roku pod nazwą „Grupa Teatralna Złote Łany” (od 2000 r. działa w ramach programu edukacyjnego Teatru Grodzkiego) i przygotował dotychczas szereg spektakli w różnych konwencjach teatralnych, między innymi: „Ludzie do ludzi”, „Pana Maluśkiewicza”, „Króla Maciusia 2001”, „Bajkę o kocie w butach”, a także liczne realizacje widowisk jasełkowych.

Opiekunowie grupy: Włodzimierz Pohl (Teatr Grodzki) i Lidia Kamińska-Micherda (Świetlica)
W zajęciach bierze udział od 10 do 15 osób w wieku od 7 do 16 lat.

Spektakl: „Andersen”
Grupa wybrała do realizacji „Nowe szaty cesarza” – popularną opowieść Hansa Christiana Andersena. Ten duński baśniopisarz i prozaik (żył w latach 1805 – 1875) jest jednym z największych klasyków światowej literatury dziecięcej. Znana wszystkim historia o przebiegłych oszustach i o władcy, który nago przechadzał się ulicami miasta zyskuje w interpretacji młodych aktorów oryginalny teatralny kształt. Istotną rolę odgrywają w spektaklu rekwizyty i elementy kostiumów wykonane przez uczestników zajęć i nawiązujące do chińskiej kultury. Jednym z głównych obrazów widowiska jest orszak cesarza – scena zbudowana z dużym inscenizacyjnym rozmachem.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Ognisku Wychowawczym przy ul. Wyspiańskiego w Bielsku-Białej (placówka Centrum Pomocy Rodzinie). Grupa istnieje od 2001 roku i przygotowała kilka widowisk, między innymi: „Wy to znaczy my”, „Przebudzenie” oraz teatralne prezentacje jasełkowe.

Opiekunowie grupy: Seweryn Mrożkiewicz (Teatr Grodzki) oraz Grzegorz Niemczyk (Ognisko) 
W zajęciach bierze udział 9 osób w wieku od 7 do 13 lat.

Spektakl: „Krawiec i szewc’
Punktem wyjścia dla teatralnych poszukiwań grupy jest opowieść ze zbioru baśni i legend litewskich opracowanych przez francuskiego poetę Oskara Miłosza. Bajka wykorzystuje znany w literaturze europejskiej tego gatunku temat dwóch braci, którzy wyruszają w świat, by szukać szczęścia i lepszego losu. Żegnają się na rozstaju dróg i każdy rusza w inną stronę, a spotykają się dopiero po dziesięciu latach. Jeden zdobywa bogactwo i szczęście oraz królewnę za żonę, a drugiemu nadal źle się wiedzie. Spektakl operuje przede wszystkim obrazem, ograniczając rolę słownego przekazu. Dekoracja ma umowny, wielofunkcyjny charakter, a oprawa muzyczna odwołuje się do ludowej muzyki litewskiej.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Integracyjna grupa warsztatowa działająca w Klubie Garnizonowym „Dom Żołnierza” w Bielsku-Białej. Grupa istnieje od 2003 roku, w jej skład wchodzą wychowankowie hosteli (żeńskiego i męskiego) Fundacji Nadzieja – osoby, które ukończyły terapię w Katolickim Ośrodku Resocjalizacji i Wychowania Młodzieży oraz uczniowie bielskich szkół średnich. Grupa przygotowała dotychczas jedno przedstawienie pt. „Inni”.

Opiekun grupy: Maria Schejbal (Teatr Grodzki) 
W zajęciach bierze udział 8 osób w wieku od 16 do 18 lat.

Spektakl: „Van Gogh”
Temat przygotowywanego spektaklu to biografia jednego z największych twórców światowego malarstwa – Holendra Vincenta Van Gogha. Ambicją zespołu jest zbudowanie teatralnego portretu człowieka i artysty – pokazanie jego niezwykłej życiowej drogi, którą ilustrują słowa: „Niespotykana łatwość tworzenia raduje go, ale czasem przeraża. Malując swój portret, obserwuje w lustrze udręczoną twarz. Tragiczny wizerunek człowieka, który ogromem wyrzeczeń zapłacił za zawrotne wzloty ku samotnym szczytom…”. W przedstawieniu – obok aktorów – aktywny udział biorą reprodukcje obrazów, a także umowne rekwizyty poddawane na scenie plastycznym metamorfozom. Oprawę muzyczną widowiska stanowią pieśni z Amsterdamu.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Środowiskowym Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Podkowa” w Bielsku – Białej. Grupa istnieje od 2001 roku pod nazwą „Teatr im. Hugona Kołłątaja” i przygotowała dotychczas kilka widowisk, wystawiając między innymi jasełka „O Królu Herodzie” i „Lokomotywę” według wiersza Juliana Tuwima.

Opiekunowie grupy: Władysław Aniszewski (Teatr Grodzki) i Bronisław Szot (Podkowa)
W zajęciach bierze udział 8 dorosłych osób.

Spektakl: „Spowiedź w drewnie” według J. Wilkowskiego
Grupa przygotowuje widowisko lalkowe oparte na tekście wybitnego polskiego reżysera i inscenizatora – Jana Wilkowskiego. Scenariusz napisany jest gwarą podhalańską i przywołuje postać znakomitego twórcy ludowego, rzeźbiarza Jędrzeja Wowry spod Wadowic. Uczestnicy zajęć wykonali w pracowniach Podkowy piękne drewniane figury Świętych i Chrystusa Frasobliwego – głównych bohaterów spektaklu, dzieło świątkarza Jaśka – niespełnionego artysty, który zbliża się do kresu swojej życiowej drogi. W spektaklu jest też obecna postać Narratora, komentującego sceniczne zdarzenia, a oprawę muzyczną stanowią góralskie melodie i pieśni.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Fundacji Dziecięce Marzenia w Bielsku-Białej. Grupa istnieje od 2003 roku i ma charakter integracyjny, jest złożona z osób niepełnosprawnych i sprawnych.

Opiekunowie grupy: Katarzyna Koziara (Teatr Grodzki) oraz Dominika Drożdż i Michał Wątrobiński (Fundacja)
W zajęciach bierze udział od 4 do 7 osób w wieku od 12 do 18 lat.

Spektakl: „Tajemnice świata”
Świat widziany oczami artysty i nas samych. Zespół pracuje nad stworzeniem widowiska plastycznego, inspirowanego malarstwem Rene Magritte`a – wybitnego belgijskiego przedstawiciela surrealizmu, żyjącego w latach 1898-1967. Charakterystyczne dla twórczości Magritte`a odrealnione przedmioty i części ludzkiego ciała są bohaterami plastycznych, ruchowych obrazów budujących spektakl. Samotne głowy, chmury, kapelusze – to maski, malowane plansze i rekwizyty wykonane przez uczestników warsztatów i ich opiekunów. Przedstawienie rozgrywa się bez słów, ilustrowane jest muzyką z filmu „Trio z Belleville”.

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej w Bielsku-Białej osiedle Polskich Skrzydeł (placówka Centrum Pomocy Rodzinie). Grupa istnieje od 2004 roku.

Opiekun grupy: Ewa Walesiak (Teatr Grodzki) 
W zajęciach bierze udział 15 osób w wieku od 7 do 13 lat.

Spektakl: „Noc Walpurgii”
” Ach, jak szaleńczo wicher dmie, mgła zagęszcza mrok złowieszczy, słyszysz jak tam w borach trzeszczy …”. Cytat z „Fausta” Goethego otwiera widowisko przywołujące bardzo różne wątki i tematy niemieckiej literatury i tradycji. Rzecz dzieje się w niesamowitą Noc Walpurgii – najsłynniejszą noc w historii europejskiej magii. Wtedy to na szczycie Brocken w górach Harcu odbywa się sabat czarownic. To właśnie czarownice, przybrane w czarne płachty, są głównymi bohaterkami widowiska – przylatują na scenę na tradycyjnych miotłach i rozpoczynają poszukiwania swojej zagubionej przyjaciółki. Gdzie się podziała Baba Jaga? Zobaczymy ją przy pracy w scenach z trzech baśni Braci Grimm – w „Jasiu i Małgosi”, „Jorindzie i Joringelu” oraz w „Roszponce”. Kostiumy i rekwizyty spełniają w przedstawieniu wielorakie funkcje: poła płaszcza to skrzydła ptaka, a miotły tworzą raz klatkę, a raz kształt ogniska.
Finał spektaklu przynosi optymistyczne przesłanie – siły zła przegrywają w walce z dobrem i nawet czarownice zostają odczarowane.

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa młodzieżowa „Przystań-Przestań” powstała w 2002 r. i do stycznia 2004 r. działała przy Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinie „Port”, obecnie działa przy Teatrze Grodzkim, w jej skład wchodzą uczniowie bielskich szkół średnich i gimnazjów. W grupie jest też kilka osób niepełnosprawnych.

Opiekunowie grupy: Seweryn Mrożkiewicz (Teatr Grodzki) oraz Krystyna Godkowska-Basińska i Tadeusz Kóska. 
W zajęciach bierze udział od 12 do 20 osób w wieku od 16 do 26 lat.

Spektakl: „Luksemburg”
Jakie stereotypowe wyobrażenia na temat Luksemburga funkcjonują w powszechnej świadomości? Co właściwie wiemy o tym maleńkim państwie? Na te pytania próbuje odpowiedzieć – w żartobliwej, humorystycznej formie – przygotowywany przez grupę spektakl. Na fabułę przedstawienia składa się seria krótkich scen ruchowych – obrazów z życia typowego Luksemburczyka. Aktorzy zainscenizują między innymi 24 – godzinny wyścig rowerowy Velo-Wolz, przywołają fakt uzyskania przez Luksemburg niepodległości, dadzą też teatralne świadectwo słynnej pracowitości mieszkańców Luksemburga – jednego z najbogatszych państw Europy. Działania sceniczne opierają się przede wszystkim na wyrazistości i plastyce ruchu, gestu, mimiki twarzy.

 

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Ognisku Wychowawczym przy ul. Gazowniczej w Bielsku-Białej (placówka Centrum Pomocy Rodzinie). Grupa istnieje od 2001 roku i wystawiła kilka widowisk teatralnych, między innymi: „Gwiazdusia” wg Oscara Wilde`a i „Pewną wiadomość”; przygotowała także układ taneczny „Anioły”.

Opiekun grupy: Katarzyna Koziara (Teatr Grodzki)
W zajęciach bierze udział 7 osób w wieku od 11 do 15 lat.

Spektakl: „Przygody Krecika”
Bohaterem spektaklu jest najsłynniejszy na świecie Kret – postać z czeskiej Dobranocki. Przedstawienie rozgrywa się w żywym planie (aktor i kostium), przygotowywane jest w konwencji kabaretowej, parodiującej naszą współczesną rzeczywistość. Na widowisko składa się kilka przygód Krecika. Jedna ze scen zatytułowana jest: „Krecik – gwiazda filmowa”. Krecik nieoczekiwanie dostaje telegram – zaproszenie na plan filmowy. Wsiada do samochodu, przyjeżdża na miejsce i wpada w liczne tarapaty … Głównym założeniem scenograficznym jest zbudowanie jednego wielofunkcyjnego elementu dekoracji, z wymienianymi fragmentami, które w poszczególnych obrazach pełnią różne role.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Domu Pomocy Społecznej dla Przewlekle Chorych w Bielsku-Białej. Grupa istnieje od 2003 roku.

Opiekunowie grupy: Aleksander Pestyk (Teatr Grodzki)
i Danuta Kowalska (Dom Samopomocy)

W zajęciach bierze udział 14 osób w wieku od 40 do 84 lat.

Spektakl: „Historia Francji w piosence”
” Jak każdy prawie kraj, i Francja ma swoją burzliwą historię…” Tak zaczyna się spektak – l składanka najpopularniejszych piosenek i melodii francuskich ilustrujących ważne wydarzenia z dziejów Francji. Śpiew i muzyka (na żywo akordeon) to główne żywioły widowiska. Na sceniczną opowieść złożą się również krótkie – jednozdaniowe – teksty narracyjne oraz działania z elementami prostej dekoracji – tekturowych pudeł. Zespół zainscenizuje między innymi sceny z Rewolucji Francuskiej, zburzenie Bastylii, przygody paryskiego ulicznika Gawrosza, w przedstawieniu pojawi się także postać Napoleona. W finale aktorzy wzniosą toast „Vive la France!” i zaśpiewają piosenkę z repertuaru Edith Piaf.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

 

Grupa warsztatowa w „Centrum” Środowiskowym Domu Samopomocy w Bielsku – Białej powołana z inicjatywy Artura Misiewicza. Zespół istnieje od 1989 roku pod nazwą „Grupa Teatralna Centrum” (od 1999 r. działa w ramach programu edukacyjnego Teatru Grodzkiego) i przygotował dotychczas szereg widowisk teatralnych, między innymi: „Stworzenie świata”, „Historię o ptaku Cis”, „Pana Maluśkiewicza”, „Życie jest piękne” oraz wiele realizacji przedstawień jasełkowych.

Opiekunowie grupy: Jan Chmiel (Teatr Grodzki) i Blandyna Gąsiewicz (Centrum)
W zajęciach bierze udział 12 dorosłych osób.

Spektakl: „Król wichrów” według P. Dobsinsky`ego 
Grupa pracuje nad inscenizacją tekstu ze zbioru bajek słowackich o tradycyjnych i ludowych wątkach, które opracował Pavol Dobsinsky (w słowackiej folklorystyce i literaturze zajmuje on miejsce zbliżone do pozycji Oskara Kolberga w Polsce). W interpretacji aktorów Grupy Centrum baśń zyskuje współczesną wymowę; zespół wykorzystuje proste, wielofunkcyjne elementy scenograficzne i rekwizyty – tkaniny, drewnianą drabinę, umowne kostiumy. Fabuła „Króla Wichrów” przywołuje jeden z wędrownych motywów bajkowych – królewska córka zostaje porwana przez złego czarnoksiężnika. Aby pokonać złe siły brat królewny będzie musiał wykonać trzy bardzo trudne zadania, a pomogą mu w tym zwierzęta.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 2 w Bielsku-Białej. Grupa istnieje od 2002 roku i wystawiła dotychczas trzy widowiska: „Betlejemską opowieść”, „Pianistkę” oraz „Jasełka współczesne”.

Opiekunowie grupy: Rafał Sawicki (Teatr Grodzki) oraz Anna Tomeczek i Joanna Noszka (Ośrodek)
W zajęciach bierze udział około 20 osób w wieku od 7 do 20 lat.

Spektakl: „Austriackie impresje”
Przygotowywane przez grupę widowisko ma luźną, „impresyjną” strukturę – składa się z szeregu scen i etiud inspirowanych różnymi tematami: historią (oblężenie Wiednia przez Turków i zwycięska odsiecz wojsk polskich pod wodzą króla Jana Sobieskiego), muzyką (austriaccy kompozytorzy – Mozart i Strauss) oraz alpejskim pejzażem. Uczestnicy zajęć wykonali elementy scenografii – plansze z szarego papieru z kolorowymi rysunkami i malunkami. Do działań animacyjnych wykorzystywana jest również tkanina. Jednym z głównych wątków scenicznej fabuły są sceny z „Czarodziejskiego fletu” Mozarta przywołujące baśniowe zdarzenia, postacie i klimaty.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej przy ul. Grzybowej w Bielsku-Białej (placówka Centrum Pomocy Rodzinie). Zespół istnieje od 2001 roku i wystawił dotychczas między innymi „Fafrosa” oraz wybrane sceny z „Indyka” Mrożka.

Opiekunowie grupy: Włodzimierz Pohl (Teatr Grodzki) oraz Joanna Binda i Róża Grzela (Świetlica)
W zajęciach bierze udział 10 osób w wieku od 2 do 6 lat.

Spektakl: „Węgierska zupa gulaszowa”
Przygotowywane widowisko to żartobliwa scenka teatralna, której głównym bohaterem jest … jedno z popularnych dań węgierskiej kuchni. Narrację prowadzi w przedstawieniu kuchmistrz odczytujący z książki kucharskiej przepis na przyrządzenie zupy gulaszowej (humorystyczny tekst autorstwa uczestników zajęć). Po scenie – w takt węgierskiego Czardasza – uwija się zastęp kuchareczek i kucharczyków, którzy wrzucają do wielkiego kotła rozmaite produkty – malowane własnoręcznie tekturowe plansze.

 

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej „Dziupla” w Bielsku – Białej Lipniku (placówka Centrum Pomocy Rodzinie). Grupa istnieje od 2002 roku pod nazwą „Jak?” i przygotowała dotychczas dwa widowiska teatralne: spektakl jasełkowy „Od stworzenia do narodzenia” oraz „Liście”.

Opiekunowie grupy: Barbara Rau (Teatr Grodzki) i Małgorzata Ficoń (Świetlica)
W zajęciach bierze udział kilkanaście osób w wieku od 11 do 14 lat.

Spektakl: „Legenda o Złotorogu”
Grupa przygotowuje widowisko plastyczne według własnego scenariusza, przywołując wątki i postacie ze słoweńskiej legendy. Nowa interpretacja baśni zmienia niektóre zdarzenia fabuły – tytułowy Złotoróg ożyje. W spektaklu wykorzystywane są pasy różnokolorowych tkanin, z których aktorzy – na oczach widzów – budują ośnieżoną górę Triglav, zielone doliny i błękitne, górskie potoki. W spektaklu pojawią się także lalki, które uczestnicy warsztatów mają wykonać z tekturowych plansz i tkaniny. Przedstawienie otwiera prezentacja barw flagi Republiki Słowenii i pozdrowienie w słoweńskim języku.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej przy ul. Klubowej w Bielsku-Białej (placówka Centrum Pomocy Rodzinie). Grupa istnieje od 2003 roku i przygotowała dotychczas dwie prezentacje teatralne: „Na jagody!” oraz widowisko Bożonarodzeniowe.

Opiekun grupy: Maria Suprun (Teatr Grodzki) 
W zajęciach bierze udział od 8 do 12 osób w wieku od 9 do 13 lat.

Spektakl: „Narodziny kraju”
Widowisko składa się z szeregu impresji ruchowych ilustrowanych muzycznymi utworami zespołu Madredeus (grupa ta, pochodząca z Lizbony, wypromowała w Europie oryginalną portugalską muzykę fado). Opowieść sceniczną prowadzi narrator. Pierwsza sekwencja spektaklu to symboliczny obraz narodzin kraju. Na scenie spotykają się kobieta i mężczyzna. Powoli rozwijają pas dwubarwnej tkaniny (czerwień i zieleń – kolory flagi portugalskiej), z której wyłania się postać dziecka. W innym obrazie oglądamy Vasco da Gamę (żył w latach ok.1469-1524) – portugalskiego żeglarza, odkrywcę morskiej drogi do Indii. Spektakl przywołuje wspomnienie jego powrotu do macierzystego portu. Żeglarz wnosi na scenę kosz z przyprawami, wokół którego gromadzą się wszyscy aktorzy. Rozpoczyna się finałowy taniec.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Katolickim Ośrodku Wychowania i Resocjalizacji Młodzieży Fundacji Nadzieja w Bielsku-Białej. Grupa istnieje od 1996 roku pod nazwą „Fundacja Nadzieja – Teatr” (od 1999 r. działa w ramach programu edukacyjnego Teatru Grodzkiego) i przygotowała dotychczas 10 spektakli w różnych konwencjach teatralnych, wykorzystując teksty między innymi Charlesa Kingsleya, Oscara Wilde`a, Rolanda Topora i Richarda Bacha.

Opiekunowie grupy: Maria Schejbal (Teatr Grodzki) i Joanna Sosińska (Ośrodek)
W zajęciach bierze udział 9 – 13 osób w wieku od 16 do 19 lat.

Spektakl: „Don Kichot” według M. Cervantesa
Wybrany do realizacji teatralnej temat to przygody słynnego bohatera literatury hiszpańskiej – Don Kichota i jego giermka Sancho Pansy. Czy Rycerz Smętnego Oblicza walczący z wiatrakami wciąż żyje wśród nas? Na to pytanie próbują odpowiedzieć młodzi aktorzy, aranżując sytuacje nawiązujące do ich własnych doświadczeń i do wybranych wątków powieści. Głównym materiałem scenograficznym są tekturowe pudła, z których uczestnicy zajęć wykonali księgi, książki i książeczki poddawane na scenie przeróżnym zabiegom animacyjnym. Tekst scenariusza powstaje w trakcie prób, ciągle zmieniając swój kształt.

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Świetlicy Integracyjnej przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bielsku. Grupa istnieje od 2001 roku i przygotowała kilka widowisk, między innymi: „Gnomy z planety Gnu”, „Ucieczkę ku wolności” oraz spektakle jasełkowe.

Opiekun grupy: Seweryn Mrożkiewicz (Teatr Grodzki) 
W zajęciach bierze udział 12 osób w wieku od 7 do 14 lat.

Spektakl: „Pinokio”
Ta historia znana jest na całym świecie. Pewnego razu żył sobie stary stolarz Dżepetto, który był bardzo samotny. Wystrugał więc z drewna figurkę chłopczyka i nazwał ją Pinokiem. Dzięki czarodziejskim siłom lalka ożyła, ale okazała się niestety niepoprawnym psotnikiem. Bajka włoskiego pisarza Carlo Collodiego jest przedmiotem poszukiwań teatralnych grupy skupionych przede wszystkim na wyrażaniu emocji, operowaniu gestem, na scenicznych działaniach – przy ograniczeniu funkcji słowa. Istotnym elementem inscenizacji są umowne kostiumy wykonane przez aktorów. Spektakl opowiada historię z morałem, pokazując ewolucję głównego bohatera – jego liczne przygody i stopniową przemianę.

 

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej w Bielsku-Białej ul. Przy Torach (placówka Centrum Pomocy Rodzinie). Grupa istnieje od 2003 roku.

Opiekunowie grupy: Lucyna Chmiel (Teatr Grodzki) oraz Aldona i Marcin Słonka (Świetlica) 
W zajęciach bierze udział od 10 do 14 osób w wieku od 8 do 17 lat.

Spektakl: „Sceny z mitologii greckiej”
Widowisko przywołuje kilka najbardziej znanych postaci i wydarzeń z mitologii greckiej. Historię Prometeusza który wykradł z Olimpu ogień, aby pomóc mieszkańcom Ziemi, za co spotkała go okrutna kara. Opowieść o Tezeuszu, Ariadnie, labiryncie i magicznym kłębku nici. Słynne zamieszanie z puszką Pandory, w której zamknięte były wszystkie dolegliwości trapiące ludzkość. Spektakl oparty jest na ruchu i umownych działaniach scenicznych (na przykład budowanie ruchomego labiryntu z prostych tekturowych elementów). Ważną rolę odgrywają w przedstawieniu maski wykonane przez uczestników zajęć z papier mache oraz proste kostiumy nawiązujące do greckich chitonów. Istotnym elementem inscenizacji jest również grecka muzyka.

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Subrejonowym Ośrodku Leczenia Psychiatrycznego w Bielsku-Białej Olszówce. Grupa istnieje od 1998 roku pod nazwą „Amatorski Teatr Olszówka” (od 2000 r. działa w ramach programu edukacyjnego Teatru Grodzkiego) i przygotowała dotychczas szereg spektakli w różnych konwencjach teatralnych, między innymi: „Próbe Zemsty”, „Prywatkę u Władka”, „Gadające głowy”, „Hej na smoka!”, a także wiele realizacji widowisk jasełkowych.

Opiekunowie grupy: Władysław Aniszewski (Teatr Grodzki) i Małgorzata Tworzydło (Ośrodek)
W zajęciach bierze udział od 8 do 14 osób w wieku od 25 do 55 lat.

Spektakl: „Mur”
Przedstawienie nawiązuje do podziałów etnicznych ludności zamieszkującej Cypr. Spektakl otwiera scena żeglugi – oglądamy dynamiczny obraz falującego morza, które imituje plastyczna, poddająca się działaniom animacyjnym folia. Na wyspę przybywają dwie grupy wędrowców: Turcy i Grecy. Początkowo znakomicie się porozumiewają, wspólnie pracują, wspólnie się bawią. Jednak to harmonijne współistnienie zaczyna się stopniowo przeradzać w budowanie muru – podziałów, niezgody, braku wzajemnych relacji. Czy w finale uda się zburzyć mur czy pozostanie on znakiem narodowych waśni? Spektakl rozgrywa się bez słów, wykorzystując ruch sceniczny, mimikę, przekaz językiem ciała. Akcenty greckiej i tureckiej kultury obecne są zarówno w muzyce, jak i w kostiumach wykonanych przez samych uczestników zajęć.

 

 

 

TEATRALNA MAPA EUROPY – PROJEKT TEATRALNY

foto Krzysztof Tusiewicz

Grupa warsztatowa w Świetlicy Środowiskowej (oddział przedszkolny) przy ul. Giewont w Bielsku-Białej (placówka Centrum Pomocy Rodzinie). Grupa istnieje od 2001 roku i przygotowała kilka teatralnych pokazów: „Panią Słowikową”, „Jasia i Małgosię”, prezentacje okolicznościowe z okazji Dnia Matki i Świąt Bożego Narodzenia.

Opiekunowie grupy: Seweryn Mrożkiewicz (Teatr Grodzki) oraz Katarzyna Wójcik i Beata Lofek (Świetlica) 
W zajęciach bierze udział 14 osób w wieku od 4 do 5 lat.

Spektakl: „Za siedmioma morzami, za siedmioma wyspami”
” Obyś nigdy nie znalazł krainy trzech krzywych cytryn…” Te tajemnicze słowa są leitmotivem baśni maltańskiej, nad którą pracuje grupa, przygotowując teatralną opowieść z morałem. Głównym bohaterem widowiska jest Królewicz (swoisty „czarny charakter”) wędrujący po świecie w poszukiwaniu zagadkowego miejsca. Na swej drodze spotyka wróżkę ukrytą pod postacią żebraka, staruszka i małej dziewczynki. Ponieważ Królewicz jest zajęty tylko sobą i nie zwraca uwagi na ludzkie cierpienie, na potrzeby innych – nie dostanie upragnionych trzech cytryn, kiedy wreszcie do nich dotrze. Przesłanie scenicznej historii jest oczywiste: zło nie może być nagrodzone. W warstwie inscenizacyjnej spektaklu ważne są działania plastyczne (animacja foliowych płacht), postacie określają czytelne emblematy – Królewicz ma koronę, a marynarze noszą charakterystyczne czapki.

 

 

 

 

Wróć do poprzedniej strony