Slideshow

Kim jesteśmy?

Jak pomagamy?

Jak możesz pomóc?

Projekt REALNE WSPARCIE

Celem projektu jest zwiększanie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług społecznych dla 60 osób z niepełnosprawnościami, 60 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz co najmniej 80 opiekunów faktycznych osób zamieszkujących powiaty: bielski, pszczyński i żywiecki oraz miasto Bielsko- Biała w województwie śląskim, którzy objęci zostaną m.in. usługami asystencji osobistej, usługami opiekuńczymi, sąsiedzkimi usługami opiekuńczymi, opieką wytchnieniową, specjalistycznym poradnictwem oraz uzupełniającymi formami wsparcia w okresie od 01.09.2024 r. do 31.08.2026 r.

Projekt wykorzystuje doświadczenie Projektodawcy oraz Partnera z zakresu prowadzonej przez oba podmioty działalności polegającej na świadczeniu usług społecznych.

Poprzez realizację projektu zwiększony zostanie dostęp do usług społecznych skierowanych do środowiska osób z niepełnosprawnościami i osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, co w konsekwencji umożliwi dalsze funkcjonowanie w miejscu zamieszkania, a także pośrednio zapobieganie umieszczeniu osób z niepełnosprawnościami w instytucjonalnych formach opieki

Partner projektu wdrażać będzie formy wsparcia dla 60 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz 40 opiekunów i opiekunek faktycznych osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu na:

Działanie nr 1 – usługi opiekuńcze:

a) Usługa opiekuńcza obejmuje wspieranie osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym: pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, pielęgnację zaleconą przez lekarza, która obejmuje czynności pielęgnacyjne wynikające z przedłożonego zaświadczenia lekarskiego lub dokumentacji medycznej, uzupełniające w stosunku do pielęgniarskiej opieki środowiskowej, zapewnienie kontaktów z otoczeniem

b) System realizacji: pula godzin: 27.800, średnio około 1.160 godzin miesięcznie, realizacja przez 24 miesiące, zapewnienie dostępności usługi przez 7 dni w tygodniu.

Działanie nr 2 – edukacja i promocja zdrowia.

Działanie nr 3 – wsparcie opiekunów faktycznych.

Działanie nr 4 – opieka wytchnieniowa:

a) Czasowe odciążenie opiekunów faktycznych poprzez zapewnienie krótkoterminowej opieki całodobowej

b)System realizacji: pula osobogodzin 47.040

c) Osoby objęte usługami: do 40 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, indywidualny system realizacji określony w IPD (planuje się maksymalnie 7 tygodni dla 1 osoby, tj. 49 dób, czyli 1176 godzin)

d) Miejsce realizacji: placówka dysponująca nie więcej niż 8 miejscamiOpieka wytchnieniowa – forma instytucjonalna:w placówce opiekuńczo-pobytowej, czyli placówce wieloosobowego, całodobowego pobytu i opieki, w której liczbamieszkańców jest większa niż 8 osób, lub w której spełniona jest co najmniej jedna z poniższych przesłanek:- usługi nie są świadczone w sposób zindywidualizowany (dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby);- wymagania organizacyjne mają pierwszeństwo przed indywidualnymi potrzebami mieszkańców;- mieszkańcy nie mają wystarczającej kontroli nad swoim życiem i nad decyzjami, które ich dotyczą w zakresie funkcjonowania w ramach placówki;- mieszkańcy są odizolowani od ogółu społeczności lub zmuszeni do mieszkania razem.

Działanie nr 5 – sąsiedzkie usługi opiekuńcze:

a) Wdrożenie rozwiązania, dzięki któremu osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu mogą korzystać z pomocy świadczonej przez osoby blisko zamieszkujące

b)System realizacji: pula godzin 8.100, przeciętnie 450 godzin miesięcznie, realizacja przez 18 miesięcy

c) Osoby objęte usługami: do 15 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, indywidualny system realizacji określony w IPD.

Grupę docelową stanowią:

1. osoby z niepełnosprawnościami i ich otoczenie (m.in. rodzina, środowisko lokalne)

a) osoby niepełnosprawne (legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub dokumentem równoważnym;

b) opiekunowie faktyczni osób niepełnosprawnych, będących jednocześnie uczestniczkami i uczestnikami projektu (osoba pełnoletnia opiekująca się osobą niepełnosprawną, niebędąca opiekunem zawodowym i niepobierająca wynagrodzenia z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną, najczęściej członek rodziny).

W przypadku, gdy osoba z niepełnosprawnością zgłasza się do udziału w projekcie z opiekunem faktycznym – osoby te składają dokumenty zgłoszeniowe w powiązaniu ze zgłoszeniem opiekuna faktycznego.

Preferencje dotyczące grupy docelowej:

a) osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;

b) osoby z niepełnosprawnością sprzężoną;

c) osoby z chorobami psychicznymi;

d) osoby z niepełnosprawnością intelektualną;

e) osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi (w rozumieniu zgodnym z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD10);

f) osoby/rodziny korzystające z programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027;

g) osoby zamieszkujące samotnie;

h) osoby w kryzysie bezdomności, dotknięte wykluczeniem z dostępu do mieszkań lub zagrożone bezdomnością (w zakresie wsparcia

mieszkaniowego).

2. osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w tym z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawnościami) i ich otoczenie:

a) osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności;

b) opiekunowie faktyczni osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, będących jednocześnie uczestniczkami i uczestnikami projektu (osoba pełnoletnia opiekująca się osobą niesamodzielną, niebędąca opiekunem zawodowym i niepobierająca wynagrodzenia z tytułu opieki nad osobą niesamodzielną, najczęściej członek rodziny).

W przypadku, gdy osoba potrzebująca wsparcia w codziennym funkcjonowaniu zgłasza się do udziału w projekcie z opiekunem faktycznym – osoby te składają dokumenty zgłoszeniowe w powiązaniu ze zgłoszeniem opiekuna faktycznego.

Projekt skierowany jest do osób zamieszkujących teren powiatu bielskiego, pszczyńskiego, żywieckiego oraz miasta Bielsko-Biała.

Wartość projektu: 10 018 140 PLN

Wartość wkładu Funduszy Europejskich: 8 515 419 PLN

 

Pik do pobrania:

Wróć do poprzedniej strony