Wrze praca na warsztatach teatralnych po obu stronach granicy. Polska grupa pracuje nad techniką animacji, rozwija umiejętność improwizacji i buduje swoje aktorskie rzemiosło. W tej chwili nie znamy jeszcze dokładnie scenariusza spektaklu, który odbędzie się w czerwcu 2014 roku. Wiadomo jednak, że zostanie on oparty o słowackie legendy związane z Namestovem. Na zajęciach wiele ruchu, działań i artystycznej zabawy. Grupa słowacka realizuje podobny program zajęć. Wynika to z prostej zasady. Najpierw trzeba zintegrować grupę, ośmielić ludzi, wdrożyć w działania sceniczne. Istotną różnicą jest materiał literacki, na którym będą pracować Słowacy, są nimi legendy Podbeskidzia.
Warsztat teatralny grupa polska:
10 październik
Poznaliśmy legendy i baśnie słowackie. Dyskutujemy jaką z nich uczynić przedmiotem inscenizacji. Dzięki kontaktom ze Słowakami mamy rady i wiemy, co dla nich w Namestowie jest ważne.
11 listopad
Wybraliśmy baśń „Raduz i Ludmila”, historia pełna magii, rodzajowego uroku i folkloru. Zaczynamy prace inscenizacyjne.
12 grudzień
Próby, próby, próby. Mamy podzieloną na sceny opowieść. Przekładamy ja na język teatru. Dużo zabawy. Odkrywamy podobieństwa naszych i słowackich baśni.
Warsztat teatralny grupa słowacka:
10 listopad
Jaka historia? Poszukujemy inspiracji i doskonalimy warsztat aktorski.
11 listopad
Wybieramy historię na kanwę przedstawienia. Legenda o Klimczoku. Mówi o Sułkowskich, Bielsku i ludzkich wyborach.
12 grudzień
Lalki, lalki, lalki. Tak będziemy grać. Tworzymy lalki, sami je malujemy, uczymy się jak je ożywić.