Slideshow

Kim jesteśmy?

Jak pomagamy?

Jak możesz pomóc?

LALKI I PACJENCI. PROJEKT CC W SZPITALU SPECJALISTYCZNYM im. DR JÓZEFA BABIŃSKIEGO W KRAKOWIE

W styczniu, lutym i marcu, w ramach projektu „Stwórz lalkę – stwórz siebie”, Teatr Grodzki prowadził zajęcia warsztatowe na psychiatrycznym rehabilitacyjnym oddziale dziennym znanego szpitala w krakowskim Kobierzynie. Cykl warsztatowy objął 10 spotkań, których celem było stworzenie wraz z pacjentami papierowych lalek, a następnie przygotowanie z ich udziałem etiud teatralnych odwołujących się do osobistych przeżyć i historii uczestników.

W zajęciach wzięło udział łącznie około 40 osób, a mniej więcej połowa z nich uczestniczyła w dwóch pokazach zorganizowanych na Oddziale dla wszystkich pacjentów i kilkuosobowej kadry. Podczas pożegnalnej sesji w dniu 16 marca pacjenci podsumowali swoje doświadczenia i wpływ zajęć na stan ich zdrowia oraz przebieg terapii. Żaden z uczestników nie miał wcześniej okazji pracować z lalką, choć niektórzy brali udział w rozmaitych działaniach teatralnych. Większość pacjentów oceniła proces warsztatowy jako ciekawy, angażujący, przynoszący satysfakcję i głębszy wgląd w siebie, pomocny w rozumieniu i ekspresji własnych emocji i choroby, otwierający na innych, pozwalający przełamać blokady i lęki. Były jednak również głosy świadczące o braku akceptacji dla proponowanej podczas warsztatów aktywności. Niektórzy pacjenci nie potrafili się odnaleźć w pracy z lalką i w ogóle w działaniach teatralnych i odchodzili w trakcie zajęć.

Dla zobrazowania faktycznych rezultatów procesu warsztatowego warto przytoczyć wybrane wypowiedzi uczestników.

Moje życie głównie toczy się tutaj, na oddziale. Praca z lalką to jest walka. Zabawą był początek – tworzenie postaci z papieru. Miło, lekko. Ale sam spektakl był jak matura. Jedna z najtrudniejszych rzeczy w moim życiu. Bitwa myśli: wyjść i pokazać swoje życie przez lalkę, czy nie? Udało mi się nie uciec. Brawa były, więc być może wyszło.

Żal mi, że nie będzie już zajęć, choć one uruchomiły trudne, ważne emocje. Trudno było w warstwie międzyludzkiej. Opowiadaliśmy swoje historie. Zawsze miałam ochotę, żeby robić coś w teatrze, ale brakowało mi odwagi. Dzięki lalkom mogłam się zrealizować.

Wydawało mi się przed występem, że dam radę. Ale potem się okazało, że jestem słabiutki. Jednak udało mi się skupić na zbieraniu kolców. Starałem się nie patrzeć na widownię, ale czułem, że oni są w nas wpatrzeni. Była w nas walka, byłem bardzo wzruszony.

Druga grupa warsztatowa prowadzona przez Teatr Grodzki w ramach projektu CC rozpoczęła swoje działania na początku marca w Centrum Integracji Społecznej stworzonym przez Fundację Teatru Grodzkiego w Bielsku-Białej. O jej poszukiwaniach i odkryciach, a także o warsztatach prowadzonych w Szkocji, Bułgarii, we Włoszech i na Litwie będziemy informować w kolejnych wpisach.

Stwórz lalkę – stwórz siebie! Create a puppet – create yourself! www.ccproject.art

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej (program ERASMUS+/Partnerstwa Strategiczne na rzecz Edukacji Dorosłych). Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autorów i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną.

 

Przeglądaj inne posty:

Wróć do poprzedniej strony