Slideshow

logo Fundusze Europejskie,Rzeczpospolita Polska,Śląskie.,Unia Europejskia

Kim jesteśmy?

Jak pomagamy?

Jak możesz pomóc?

Relacja z XII Beskidzkiego Święta Małych i Dużych

Zgodnie z wieloletnią tradycją przegląd teatralny prowadził Jan Chmiel  wiceprezes Stowarzyszenia BSA Teatr Grodzki. Pomagał mu w pełnieniu tej roli Piotr Kostuchowski Wzorem lat ubiegłych Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki zorganizowało już po raz dwunasty Beskidzkie Święto Małych i Dużych. Tradycyjnie impreza odbyła się w sali widowiskowej „Domu Żołnierza” – Klubu 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Tegoroczna edycja obejmowała prezentacje spektakli grup teatralnych i wystawę fotograficzną. Przedstawienia, to owoc realizacji trzech projektów:

  1. „Dzieje i kultura Bielska-Białej w teatrach szkolnych” – finansowanego przez Gminę Bielsko-Biała
  2. „Teatr łączy pokolenia” – dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
  3. „NASZA SZTUKA – NASZA INTEGRACJA” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% (za pośrednictwem Euroregionu Beskidy).

oraz pracy Warsztatu Terapii Zajęciowej „JESTEŚ POTRZEBNY”.

Sala widowiskowa zapełniła się młodzieżą szkolną, osobami dorosłymi, miłośnikami teatru, nauczycielami. W tym roku widownia była międzynarodowa, bo zasiadali na niej również goście ze Słowacji.

Imprezę prowadził tradycyjnie Jan Chmiel wiceprezes Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki. Pomagał mu w pełnieniu tej roli Piotr Kostuchowski koordynator projektów: „Dzieje i kultura Bielska-Białej” w teatrach szkolnych, oraz „NASZA SZTUKA – NASZA INTEGRACJA”.

Prezentacje rozpoczął występ wokalny uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej „JESTEŚ POTRZEBNY”. Był to recital popularnych piosenek. Następnie zaprezentowano pięć spektakli szkolnych teatrów:

  1. „Alegoria walki o pasję i powołanie”Szkolne Koło Teatralne w Gimnazjum nr 5
  2. „Czterej muzykanci z …” Teatr 22   – ZSO Szkoła Podstawowa Nr 22
  3. „Powrót do przeszłości. Lata 1940-1960” Grupa Teatralna Zespołu Szkół im. K.I. Gałczyńskiego
  4. „Wieczór w muzeum” Zespół Teatralny Absolwent przy Szkole Podstawowej nr 37
  5. „Miłosierne kazanie” – Grupa Teatralna „Uszy do góry” – Szkoła Podstawowa nr 32  

W różnorodny sposób pokazywały one dzieje i kulturę Bielska-Białej. Historia, przy pomocy nauczycieli pasjonatów i osób zajmujących się prowadzeniem szkolnych grup teatralnych, może wnikać i oddziaływać na świadomość uczniów. Pokazane spektakle, pełne energii, i pomysłowości, często również dowcipu, wzbudzają zainteresowanie historią. Dzięki temu pozwalają trwać tradycji.

Kolejne prezentacje, to dwa spektakle przygotowane w ramach projektu „NASZA SZTUKA – NASZA INTEGRACJA”. Pierwszy z nich to „Historyja o zbójniku Klimczoku” na motywach tekstu Marii Cieślickiej „Legenda o zbójniku Klimczoku” (adaptacja Brigita Vrabelova i Jan Chmiel) w wykonaniu grupy teatralnej – Spojená škola internátna w Namestovie na Słowacji (opiekun Jan Chmiel).

Drugi spektakl, również w ramach projektu integrującego środowisko słowackie i polskie, „Raduz i Ludmiła” na motywach tekstu Pavol Dobsinsky, w adaptacji Jana Chmiela, zaprezentowała Grupa Teatralna -BSA Teatr Grodzki (opiekun Jan Chmiel)

Ostatnie dwa spektakle zaprezentowały:

  • „Życie” – „Teatr im. Hugona Kołłątaja” – grupa działająca w ramach programu terapeutycznego Środowiskowego Domu Samopomocy „Podkowa” pod opieką stowarzyszenia Teatr Grodzki od 2001 roku, instruktor Władysław Aniszewski, pomoc terapeutyczna Agnieszka Maruszak;
  • „Troje głupców” – Amatorski Teatr Olszówka –grupa działa w ramach programu terapeutycznego Subrejonowego Ośrodka Leczenia Psychiatrycznego „Olszówka” pod opieką stowarzyszenia Teatr Grodzki od 1998 roku, instruktorzy: Władysław Aniszewski i Małgorzata Tworzydło.

Występy sceniczne zakończył radosny happening widzów i uczestników.

Ciekawym dopełnieniem teatralnego wymiaru Święta była wystawa fotograficzna „Polska w oczach Słowaków, Słowacja w oczach Polaków”. To przedsięwzięcie i występy polskiej i słowackiej grupy są wynikiem realizacji projektu „NASZA SZTUKA – NASZA INTEGRACJA”. Grupa polska przedstawiła spektakl oparty na baśni słowackiej, grupa słowacka na legendzie polskiej. Teatr połączył pokolenia, widać to było w spektaklach i na widowni.

Ad astra!– Szkolne Koło Teatralne w Gimnazjum nr 5 w Bielsku-Białej, opiekun Katarzyna Skolimowska – spektakl „Alegoria walki o pasję i powołanie”

Teatr 22  – Zespół Szkół Ogólnokształcących Szkoła Podstawowa Nr 22 w Bielsku-Białej, opieka: Barbara Wesołowska i Monika Lewandowska – spektakl „Czterej muzykanci z …”

Grupa Teatralna Zespołu Szkół im. K.I. Gałczyńskiego w BielskuBiałej, opiekun Gabriela Jaskuła – spektakl „Powrót do przeszłości. Lata 1940-1960”

Zespół Teatralny Absolwentprzy Szkole Podstawowej nr 37 w Bielsku-Białej, opiekun Alicja Tołwińska – spektakl „Wieczór w muzeum”

Grupa Teatralna Uszy do góry   przy Szkole Podstawowej nr 32   w Bielsku-Białej, opieka: Aldona Słonka i Anna Bykowska – spektakl „Miłosierne kazanie”

Grupa Teatralna – Spojená škola internátna w Namestovie na Słowacji, opiekun Jan Chmiel – spektakl „Historyja o zbójniku Klimczoku”

Grupa Teatralna Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki, opiekun Jan Chmiel – spektakl „Raduz i Ludmiła”

Środowiskowy Dom Samopomocy Podkowa w Bielsku-Białej, opiekun Władysław Aniszewski – spektakl „Życie”

Teatr Amatorski Olszówka, opiekun Władysław Aniszewski – spektakl „Troje głupców”

Radosny happening na zakończenie XII Święta Małych i Dużych

Warsztat Terapii Zajęciowej JESTEŚ POTRZEBNY Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki , opiekun Barbara Rau – występy wokalne

Zgodnie z wieloletnią tradycją przegląd teatralny prowadził Jan Chmiel wiceprezes Stowarzyszenia BSA Teatr Grodzki. Pomagał mu w pełnieniu tej roli Piotr Kostuchowski koordynator projektów: Dzieje i kultura Bielska-Białej w teatrach szkolnych, finansowanego przez Gminę Bielsko-Biała oraz NASZA SZTUKA – NASZA INTEGRACJA, współfinansowanego  ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% (za pośrednictwem Euroregionu Beskidy).

Swoje podziękowania za zaproszenie do projektu i jego wspólną realizację złożyły w imieniu strony słowackiej Brigita Vrabelova i Eva Adamcikova, reprezentujące partnera projektu, którym była Spojená škola internátna w Namestovie.

Kilka słów na temat wystawy fotograficznej powiedział też Kazimierz Gajewski, opiekun warsztatów fotograficznych.

Wystawa fotograficzna realizująca, w ramach projektu „NASZA SZTUKA – NASZA INTEGRACJA”, założenie Polska w oczach Słowaków, Słowacja w oczach Polaków. Celem działań projektu było wzajemne poznanie kultur codziennej rzeczywistości sąsiadujących ze sobą narodów. Prezentowane na wystawie zdjęcia wykonali uczestnicy warsztatów fotograficznych, które odbywały się w Polsce i na Słowacji.

 

 

 

 

 

Przeglądaj inne posty:

Wróć do poprzedniej strony